حمله به دفاتر اخوان‌المسلمین در لیبی

Image caption معترضان، اخوان‌المسلمین را عامل سوء قصد به عبدالسلام المسماری می‌دانند

مخالفان سازمان اخوان‌المسلمین لیبی در اعتراض به ترور یکی از فعالان سکولار به دفاتر مرتبط با این سازمان در دو شهر بزرگ حمله کرده‌اند.

عبدالسلام المسماری، از فعالان برجسته سکولار در لیبی، روز جمعه هنگام خروج از یک مسجد در شهر بنغازی به ضرب گلوله کشته شد.

صدها نفر که اخوان‌المسلمین را عامل این سوءقصد می‌دانند، در طول شب به خیابان های شهر ریختند و با حمله به دفاتر این سازمان، آنها را غارت کردند.

در طرابلس، پایتخت، معترضان شیشه پنجره ها را شکستند و اسباب و اثاثیه دفاتر حزب عدالت و سازندگی را که حامی اخوان‌المسلمین است، غارت کردند.

در حالی که دو سال از سرنگونی سرهنگ معمر قذافی می‌گذرد، دولت لیبی همچنان برای کنترل گروه‌های مسلح در تقلاست.

رعنا جواد، خبرنگار بی‌بی‌سی در پایتخت لیبی می‌گوید اگرچه بنغازی شاهد چندین مورد قتل هدفمند بوده، این اولین بار است که به یکی از فعالان سوءقصد می‌شود.

آقای مسماری وکیل بود. وی همچنین از اولین سازمان‌دهندگان اعتراضاتی بود که به سرنگونی دیکتاتوری سرهنگ معمر قذافی منجر شد.

وی بعدها از منقدان گروه‌های مسلحی شد که به سرنگونی معمر قذافی کمک کردند اما از آن زمان حاضر نشده‌اند سلاح هایشان را بر زمین بگذارند.

عبدالسلام المسماری همچنین با حضور سازمان اخوان‌المسلمین در لیبی مخالف بود.

محمد الحجازی، رییس امور امنیتی بنغازی، گفته است: "به نظر می‌رسد ترور او ممکن است کار یک تک‌تیرانداز باشد زیرا از ناحیه قلب هدف گلوله قرار گرفته بود."

خبرنگار بی بی سی می گوید کشته شدن او نشانگر یک نقطه عطف بالقوه خطرناک است و خیلی ها احساس می کنند که تلاشی برای ساکت کردن گروه های مدنی باشد.

در حملات جداگانه، یک سرهنگ بازنشسته نیروی هوایی و یک مامور ارشد پلیس نیز روز جمعه، ۲۶ ژوئیه، به ضرب گلوله کشته شدند. این تازه ترین مورد از قتل‌های هدفمند نیروهای امنیتی لیبی است.

از زمان سقوط معمر قذافی، شهر بنغازی شاهد یک رشته وقایع خشونت‌بار بوده که حمله به کنسولگری آمریکا در سپتامبر گذشته از جمله آنهاست. در این حمله سفیر آمریکا و سه شهروند دیگر آمریکایی کشته شدند.

مطالب مرتبط