جان کری: آمریکا به شدت نگران اوضاع مصر است

جان کری، وزیر خارجه آمریکا
Image caption آقای کری اعلام کرده که دولت متبوعش خواستار رسیدگی بی طرفانه و منصفانه به وقایع جاری در مصر است که به موجب آن دهها نفر کشته و حدود یک هزار نفر مجروح شده اند

جان کری، وزیر خارجه آمریکا در واکنش به درگیری‌های خونین مصر گفت کاخ سفید خواهان پایان دادن به بازداشت‌های سیاسی و آزادی رهبران سیاسی در مصر است.

آقای کری، روز شنبه ( ۲۷ ژوئیه - پنجم مرداد) با انتشار بیانیه ای گفت: "در این فضای به شدت خشونت زده، مقام‌های مصر قانونا و اخلاقا موظف‌اند که به حق تجمعات صلح آمیز و آزادی بیان احترام بگذارند. این دو از ارکان اصلی گذار به دموکراسی است که مقام‌های مصر هم بارها به ضرورت آن اذعان کرده‌اند."

جان کری در ابتدای این بیانیه آورده که در پی خشونت های‌ ۲۴ ساعت گذشته در مصر، او با کاترین اشتون، محمد البرادعی و نبیل فهمی، وزیر خارجه مصر شخصا گفتگو کرده و نسبت به کشته و زخمی‌شدن صدها نفر در جریان اعتراضات ۲۴ ساعت گذشته، عمیقا ابراز نگرانی کرده است.

به گفته وزیر خارجه آمریکا "خشونت بیشتر، نه تنها فرآیند دموکراتیک شدن و آشتی ملی را به تاخیر می اندازد، بلکه تاثیر بسیار منفی بر ثبات منطقه خواهد داشت."

در این بیانیه، آقای کری اعلام کرده که دولت متبوعش خواستار رسیدگی بی‌طرفانه و منصفانه به وقایع جاری در مصر است که به موجب آن دهها نفر کشته و حدود یک هزار نفر مجروح شده اند.

او همچنین از تمامی رهبران سیاسی مصر خواست "به سرعت به کمک کشورشان بیایند" تا از آنچه او سقوط مصر از لبه پرتگاه نامیده، جلوگیری کنند.

Image caption در خشونت‌های امروز میان هواداران محمد مرسی و نیروهای امنیتی تعداد زیادی کشته و مجروح شده‌اند

در پایان این بیانیه وزیر خارجه آمریکا گفته کاخ سفید با اصرار بر مواضع قبلی‌اش، خواستار پایان دادن به بازداشت‌های سیاسی و آزادی رهبران سیاسی مصر مطابق قوانین آن کشور است.

در همین حال، احمد طیب، شیخ الازهر و محمد البرادعی که از اقدامات ارتش مصر برای برکناری محمد مرسی، رئیس‌جمهوری اسلامگرای این کشور حمایت کرده بودند، امروز کشتار تعداد زیادی از هواداران آقای مرسی در درگیری با نیروهای ارتش را محکوم کرده‌اند.

شیخ الازهر مصر که بلندپایه‌ترین روحانی سنی مذهب مصر به شمار می‌رود، خواهان تحقیق در این مورد شده است.

محمد البرادعی، معاون رئیس‌جمهوری موقت مصر نیز گفته است که از خشونت نامتناسبی در درگیری‌ها استفاده شده است.

بریتانیا و اتحادیه اروپا نیز توسل به زور را محکوم کرده‌اند.

در خشونت‌های امروز میان هواداران محمد مرسی و نیروهای امنیتی تعداد زیادی کشته و مجروح شده‌اند.

در حالی که اخوان المسلمین می‌گوید بیش از ۱۲۰ نفر کشته شده‌اند اما وزارت بهداشت مصر تعداد کشته‌شدگان را ۶۵ نفر اعلام کرده است.

گروهی از پزشکان که در درمانگاه‌های موقت اطراف محل درگیری به درمان زخمی شدگان مشغول بودند، تعداد زخمی‌ها را بیش از ۱۵۰۰ نفر اعلام کرده‌اند اما وزارت بهداشت مصر گفته است که در خشونت‌های امروز ۱۸۰ نفر زخمی شده‌اند.

این پزشکان می‌گویند به سر و سینه قربانیان گلوله خورده است.

Image caption گروهی از پزشکان که در درمانگاه‌های موقت اطراف محل درگیری به درمان زخمی شدگان مشغول بودند، تعداد زخمی‌ها را بیش از ۱۵۰۰ نفر اعلام کرده‌اند اما وزارت بهداشت مصر گفته است که در خشونت‌های امروز ۱۸۰ نفر زخمی شده‌اند

اخوان‌المسلمین مصر ارتش این کشور را به تیراندازی به قصد کشتن متهم کرده است.این در حالی است که وزارت کشور مصر گفته است که نیروهای این کشور پس از این که برای پایان دادن به تحصن در مسجد رابعه عدویه، در شمال شرقی قاهره وارد عمل شده‌اند، هدف حمله قرار گرفتند.

بریتانیا درگیری‌های اخیر در مصر را محکوم کرده در همین رابطه ویلیام هیگ، وزیر خارجه این کشور از مقامات مصری خواسته تا به خشونت‌ها پایان دهند.

آقای هیگ گفته است آنهایی که مسئول بروز چنین حوادثی هستند باید به تخلفاتشان رسیدگی شود .

وزیر خارجه بریتانیا همچنین بر حق برگزاری اعتراضات صلح آمیز تاکید کرده است.

در همین حال کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم از خشونت های شب گذشته در مصر عمیقا ابراز تاسف کرد.

خانم اشتون هم بر رعایت حق برگزاری اعتراضات صلح آمیز تاکید کرد.

مطالب مرتبط