برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در مالی

Image caption بیست و هفت نفر نامزد انتخابات ریاست جمهوری مالی شده اند

پس از طی چندین ماه بحران سیاسی در مالی، انتخابات ریاست جمهوری امروز در آن کشور برگزار می شود.

بیست و هفت نفر نامزد شده اند و در صورت عدم موفقیت یک کاندیدا در کسب اکثریت مطلق آرا، انتخابات به دور دوم کشیده خواهد شد.

با این حال، به دلیل شورشها در شمال مالی که منجر به دخالت نظامی فرانسه در آن کشور شد، برخی ناظران می گویند که مالی هنوز آماده انتخابات ریاست جمهوری نیست.

سلفی های تندرو که پسش از عملیات نظامی فرانسه کنترل شمال مالی را در دست داشتند هشدار داده اند که به حوزه های اخذ رای حمله خواهند کرد و از مسلمانان خواسته اند که از رای دادن خودداری کنند.

علاوه بر این، صدها هزار نفر در شمال مالی در اثر جنگ آواره شده بودند و اکثریت آنها قادر به رای دادن نخواهند بود.

همچنین، شهر کیدال در شمال مالی هنوز در کنترل دولت مرکزی نیست و پس از خروج اسلامگرایان سلفی، اداره شهر به دست قبایل طوارق افتاد که خود با دولت مرکزی مالی اختلافات دیرینه دارند.

نظامیان فرانسوی به همراه واحدهای کوچکتری از نیروهای ارتشی چند کشور آفریقایی، از جمله چاد، همچنان تحت نظارت سازمان ملل در شمال مالی مستقر هستند.

لوئی میشل، رییس گروه ناظران انتخابات اتحادیه اروپا گفته است که مقدمات برگزاری انتخابات خوب بوده اند و انتخابات در شرایطی قابل قبول برگزار می شود.

مری بث لنارد، سفیر آمریکا در چاد نیز موضع مشابهی دارد و می گوید شرایط دولت موقت فعلی شرایطی شکننده است و برگزاری انتخابات ایجاد ثبات به همراه خواهد داشت.

مطالب مرتبط