واکنش ها به درخواست منع حضور زنان باردار در انظار عمومی در ترکیه

ده ها زن باردار در اعتراض به سخنان یکی از متفکرین اسلامی ترکیه در استانبول دست به تجمع زده اند.

هفته پیش در یک برنامه زنده افطار ماه رمضان شبکه دولتی ترکیه "ت ر ت"، عمر طغرل اینانچر محقق اسلامی ترکیه ظاهر شدن زنان باردار در خیابان های شهر را زشت خواند و گفت، "حضور زنان باردار با شکم های گنده در انظار عمومی غیر اخلاقی و غیر مدنی است. اگر زنان باردار برای هوای تازه نیاز به خروج از منزل دارند بایستی شوهرانشان آنها را در شب نه در روز با اتومبیل برای سفری کوتاه بیرون ببرند."

در واکنش به این سخنان ده ها زن باردار به همراه همسران شان با پوشیدن تی شرت هایی که بر روی آنها شعار هایی علیه آقای اینچر نوشته شده بود به سخنان او و تلویزیون دولتی ترکیه اعتراض کردند.

پس از صحبت های عمر اینچر بسیاری از کاربران توییتر به صحبت های او اعتراض کردند. یکی از کاربران نوشته است: "از این پس زنان بایستی در طول نه ماه حاملگی شان همچون زندانیان از خانه بیرون نروند."

نادره گل سخنگوی "حزب سبزها و آینده چپ" ترکیه صحبت های آقای اینانچر را تفکر حزب حاکم عدالت و توسعه "آ ک پ"خواند و این حزب را مسئول صحبت های عمر اینچر معرفی کرد.

خانم گول گفت: "مدتهاست ما با این تفکر که به مردم امر می کند چند فرزند باید داشته باشند، چگونه زایمان کنند، و اگر می توانند سقط جنین کنند یا نه آشنا هستیم. اینها تفکرات ضد زن حزب حاکم است. ما مخالف این تفکر ضد زن هستیم."

چند ماه پیش رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه از خانواده ها خواست که حداقل سه فرزند داشته باشند.

حزب حاکم ترکیه با قانونی بودن سقط جنین در ترکیه مخالف است، این طر تفکر مخالفت سکولارها را بهمراه داشته است.

اتحادیه وکلای ترکیه از شورای عالی نظارت بر رادیو و تلویزیون ترکیه خواسته که تلویزیون دولتی را به خاطر پخش این سخنان آقای اینچر جریمه کند. این اتحادیه می گوید صحبت های عمر اینچر توهین به زنان بوده و بر خلاف مقررات شورای عالی رادیو و تلویزیون ترکیه است.

بسیاری از زنان معترض و گروه های طرفدار حقوق زنان خواهان عذرخواهی تلویزیون دولتی و عمر تغرل اینچر شده اند.

مطالب مرتبط