جان کری: مذاکره‌کنندگان اسرائیلی و فلسطینی دو هفته دیگر دوباره ملاقات می‌کنند

یک روز پس از آغاز دور جدید مذاکرات صلح خاورمیانه در واشنگتن، باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا با مذاکره کنندگان فلسطینی و اسرائیلی دیدار کرده است.

در همین حال به دنبال دیدار امروز این مذاکره‌کنندگان، جان کری، وزیر خارجه آمریکا در یک نشست خبری گفت که دور آینده مذاکرت صلح طی دو هفته آینده در اسرائیل یا مناطق فلسطینی برگزار خواهد شد.

وزیر خارجه آمریکا افزود مذاکره کنندگان اسرائیلی و فلسطینی موافقت کرده اند که در ۹ ماه آینده بر روی رسیدن به توافقنامه نهایی صلح کار کنند.

آقای کری ضمن مثبت وسازنده ارزیابی کردن این مذاکرات گفته است که او متقاعد شده این مذاکرات می تواند به برقراری صلح منجر شود. دو طرف توافق کرده‌اند که جزئیات مذاکره را فاش نکنند.

روند مذاکرات صلح خاورمیانه از ۱۹۶۷ تا کنون

روز دوم این مذاکرات امروز با حضور زیپی لیونی، وزیر دادگستری و سرپرست مذاکرات صلح اسرائیل، و صائب عریقات، مذاکره کننده صلح فلسطینیان، در واشنگتن و با حضور جان کری، وزیر خارجه آمریکا، برگزار شد.

شب گذشته ( دوشنبه ۲۰ ژوئیه) دور جدید این مذاکرات پس از سه سال وقفه و ماهها تلاش های دیپلماتیک جان کری، وزیر خارجه آمریکا، انجام شد.

آقای کری در پنج ماه گذشته در تلاش برای ازسرگیری این مذاکرات، شش سفر رسمی به خاورمیانه داشت.

Image caption وزیر خارجه آمریکا می‌گوید تنها راه برای پایان‌دادن به بحران، راه حل دو کشور مستقل فلسطینی و اسرائیلی است

وزیر امور خارجه آمریکا گفته است که هدف از این مذاکرات پایان دادن به بحران در منطقه است. آقای کری افزود که تنها راه برای پایان دادن به این بحران، راه حل دو کشور مستقل فلسطینی و اسرائیلی است.

آقای کری، که حدود شش ماه پیش سمت وزارت خارجه آمریکا را بر عهده گرفت، تایید کرده است که بین دو طرف اختلافات عمده ای وجود دارد و از آنان خواسته است تا برای پیشرفت مذاکرات، از خود "مصالحه معقول" و گذشت نشان دهند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی مستقیما در این دور از مذاکرات حضور ندارند، اما در نشست های مقدماتی برای برگزاری این دور از مذاکرات در ماههای اخیر فعالانه مشارکت داشتند.

واکنش حماس

از جمله مشکلاتی که در مذاکرات فلسطینیان و اسرائیل وجود دارد، اختلافات داخلی فلسطینیان است که باعث شده است دو "دولت" مختلف اداره امور سرزمین‌های فلسطینی را در دست داشته باشند.

از ماه ژوئن سال ٢٠٠٧، گروه اسلامگرای حماس در نوار غزه تسلط یافت، در حالی که کرانه غربی رود اردن در اختیار تشکیلات خودگردان فلسطینی تحت تسلط جنبش فتح، به رهبری محمود عباس است.

بر خلاف تشکیلات خودگردان فلسطینی، جنبش حماس کشور اسرائیل را به رسمیت نمی شناسد، مذاکرات صلح را قبول ندارد و حاضر نشده است توسل به خشونت علیه اسرائیل را نفی کند. برخی از گروه‌های تندرو فلسطینی نیز که با مذاکرات صلح مخالف هستند، با برگزاری تظاهراتی، تصمیم تشکیلات خودگردان به از سرگیری مذاکرات را محکوم کرده‌اند.

مطالب مرتبط