افشاگر ویکی‌لیکس از اتهام 'کمک به دشمن' تبرئه شد

بردلی منین
Image caption آقای منینگ در مورد ۲۰ اتهام مختلف گناهکار شناخته شده و ممکن است حداکثر به ۱۰۰ سال زندان محکوم شود

دادگاهی در آمریکا بردلی منینگ، سرباز آمریکایی همکار وبسایت ویکی‌لیکس را در مورد اتهام "جاسوسی" گناهکار و درباره اتهام "کمک به دشمن" بی‌گناه دانست.

پیشتر وکیلان آقای منینگ از قاضی خواسته بودند جدی‌ترین اتهام او یعنی "کمک به دشمن" را از فهرست اتهامات موکلشان حذف کند اما این درخواست مورد قبول قرار نگرفته بود.

آقای منینگ در مجموع در مورد ۲۰ اتهام مختلف گناهکار شناخته شده و ممکن است حداکثر به ۱۰۰ سال زندان محکوم شود.

این سرباز آمریکایی اعتراف کرده که سه سال پیش ۷۵۰ هزار سند نظامی و دیپلماتیک را در اختیار گروه افشاگر ویکی‌لیکس قرار داده اما گفته قصد ضربه‌زدن به امنیت ملی را نداشته است. وی هدف از این کار را برانگیختن بحث عمومی درباره سیاست خارجی ایالات متحده دانسته است.

اقدام بردلی منینگ، بزرگترین مورد درز اطلاعات طبقه‌بندی‌شده در تاریخ آمریکا محسوب می شود.

پیشتر یک دادستان نظامی در آمریکا گفته بود بردلی منینگ در طلب نام و شهرت به کشور خود خیانت کرده است.

اشدین فاین، دادستان نظامی، در نطق پایانی خود در دادگاه این سرباز آمریکایی که روز پنج‌شنبه ۲۵ ژوئیه (۳ مرداد) برگزار شد، همچنین گفته بود که آقای منینگ می‌دانسته شبه‌نظامیان القاعده هم به این اسناد دست پیدا خواهند کرد.

این دادستان نظامی، دفاعیه وکلای بردلی منینگ که او را یک جوان آشفته و متوهم خوانده‌اند را رد کرده و گفته است اقدام این سرباز ۲۵ ساله، که در آن‌ زمان در عراق به عنوان تحلیل‌گر اطلاعاتی ارتش آمریکا کار کرده، "سوءاستفاده از اعتماد" بوده است.

محاکمه آقای منینگ در پادگان "فورت مید" ایالت مریلند برگزار می‌شود که مقر سازمان امنیت ملی، بزرگ‌ترین سازمان جاسوسی آمریکاست.

مجموعا ۲۱ اتهام

بردلی منینگ در مجموع با ۲۱ اتهام مواجه است. او به ارتکاب ۱۰ مورد از این اتهامات اعتراف کرده است.

لیبرال‌ها در آمریکا بردلی منینگ را قهرمان می‌دانند و معتقدند او جوان شجاعی است که کشته‌شدن غیرنظامیان در عراق و افغانستان را افشا کرده است.

با این همه دولت آمریکا می‌گوید افشاگری او ضربه سنگینی به منافع ملی کشور و حیثیت دیپلماتیک آن زده است.

Image caption لیبرال‌ها در آمریکا بردلی منینگ را قهرمانی می‌دانند که کشته‌شدن غیرنظامیان در عراق و افغانستان را افشا کرده است

بردلی منینگ در مه ۲۰۱۰ در حالی که در عراق در حال خدمت بود، بازداشت شد. او چند هفته را در سلولی در پایگاه نظامی آمریکا در کویت گذراند.

پس از آن به زندانی با حداکثر تمهیدات امنیتی در ایالت ویرجینیا آمریکا منتقل شد و حدود ۹ ماه را در آن‌جا گذراند.

او ۲۳ ساعت از روز را در سلول کوچکش زنجیر می‌شد و برای شب‌های متمادی باید عریان می‌خوابید.

یک قاضی آمریکایی تایید کرده که در جریان بازداشت با آقای منینگ بدرفتاری شده و به همین خاطر حکم نهایی دادگاه او هرچه باشد، ۱۱۲ روز از مدت آن کم می‌شود.

مطالب مرتبط