دیدار رحمان و فرمانده ستاد مرکزی ارتش آمریکا

لوید جیمز آستین
Image caption ژنرال لوید آستین در ملاقات با آقای رحمان موضوع کمکهای فنی و مالی آمریکا به بخش دفاعی و امنیتی تاجیکستان را بررسی کرد

امامعلی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان و ژنرال لوید جیمز آستین، فرمانده ستاد مرکزی ارتش آمریکا روز سه‌شنبه‌ ۳۰ ژوئیه در دوشنبه ملاقات انجام داد.

آقای رحمان و ژنرال لوید جیمز آستین در این ملاقات موضوع کمکهای فنی و مالی آمریکا به بخش دفاعی و امنیتی تاجیکستان پس از خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان را بررسی کردند.

بنا به اطلاع رسمی، در ملاقات آقای رحمان با این ژنرال بلندرتبه آمریکایی همچنین همکاریهای دو کشور در بخشهای دفاعی و امنیتی به منظور حفظ ثبات در منطقه مطرح شد.

در گزارش سایت رسمی رئیس جمهوری تاجیکستان در باره این ملاقات آمده است: "گفتگوی سودمند، دایر به دستگیری منبعده مادی و تکنیکی واحدهای نظامی و مخصوص تاجیکستان، از جمله نیروهای سرحدی کشور برای پرزور نمودن حفظ مرز دولتی با افغانستان، خصوصاً پس از سال ۲۰۱۴ صورت گرفت."

بنا به نوشته این سایت جانبها "همگرایی" بخشهای دفاعی و امنیتی دو کشور را که تا حالا "به منظور تحکیم بخشیدن به ثبات در افغانستان و پیشگیری از پهن‌شوی تروریسم و افراطگرایی" صورت گرفته است، مثبت ارزیابی کرده و برای ادامه‌ همکاری های "دوجانبه و سودمند" در این زمینه تأکید کردند.

منابع سفارت آمریکا در تاجیکستان دیروز گفته بودند که سفر ژنرال لوید جیمز آستین به تاجیکستان در چهارچوب برنامه ویژه آشنایی با وضع منطقه آسیای میانه‌ صورت می‌گیرد.

او هفته گذشته با مقامات وزارت خارجه ازبکستان نیز ملاقات انجام داده و طبق گزارشهای رسیده از تاشکند، در این ملاقات نیز وضع سیاسی و امنیتی در افغانستان در محور گفتگوها قرار داشته است.

انتظار می‌رود ژنرال بلندرتبه آمریکایی امروز با شیرعلی خیر‌الله‌اف، وزیر دفاع تاجیکستان نیز ملاقات انجام بدهد.

تأمین امنیت پس از ۲۰۱۴

ژنرال لوید جیمز آستین یکی از مقامات نظامی آمریکا است که هشدار داده که کشورهای آسیای میانه‌ پس از خروج نیروهای بین‌المللی از منطقه با خطرات ناشی از فعالیتهای گروههای افراطگرا، از جمله سازمان حرکت اسلامی ازبکستان روبرو می‌شوند.

موضوع تشنج اوضاع در کشورهای همسایه با افغانستان پس از خروج نیروهای بین‌المللی از آن کشور در سال ۲۰۱۴، موضوع مطروحه در محافل سیاسی کشورهای منطقه در طی یک سال اخیر است.

مقامات کشورهای آسیای میانه‌ این موضوع را پیوسته در مذاکرات و ملاقاتهای خود با نمایندگان کشورهای غربی مطرح کرده‌اند، تا کمکهای هرچه بیشتر از آنها دریافت کنند.

از جمله مقامات انتظامی تاجیکستان بارها در ملاقاتهای خود با همتایان غربیشان تأکید کرده‌اند که نیروهای مرزبانی و انتظامی این کشور در زمینه مبارزه با قاچاق مواد مخدر، تروریسم بین‌المللی و افراطگرایی به کمکهای فنی و آموزشی نیاز دارند.

رئیس جمهور تاجیکستان نیز بارها به نیاز این کشور به کمکهای فنی و مالی جامعه بین‌المللی در حفظ مرزهای خود با افغانستان تأکید کرده است، زیرا به گفته او حفاظت از مرز تاجیکستان و افغانستان "گرو امنیت تمام منطقه، روسیه و اروپا از خطر تروریسم بین‌المللی، افراطگرایی، مواد مخدر، اسلحه و مهاجرت غیرقانونی است."

ملاقات این مقام بلندپایه نظامی ایالات متحده آمریکا با رئیس جمهوری تاجیکستان در حالی صورت می گیرد که ناظران بر افزایش فشار دولت بر مخالفان پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرده اند.

فعالان حقوق بشر از سیاست های سرکوبگرانه دولت های اقتدارگرای آسیای مرکزی، از جمله تاجیکستان به بهانه مبارزه با تروریسم و توجیه چنین برخورد در همکاری های امنیتی با کشورهای غربی اظهار نگرانی کرده اند.

دیدار با پوتین پس از دو روز

رئیس جمهور تاجیکستان با فرمانده ستاد مرکزی آمریکا در حالی دیدار می‌کند که دو روز بعد به مسکو به دیدار ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه خواهد رفت.

ناظران می‌گویند که با درنظرداشت سیاستهای ژئوپولتیک ابرقدرتها در آسیای میانه‌، ملاقاتهای رئیس جمهوری تاجیکستان با مقامات بلندپایه آمریکایی طی سالهای اخیر پیوسته در فاصله اندکی با دیدارهایش با مقامات روسی صورت گرفته است.

روابط میان کرملین با حکومت رحمان طی سالهای اخیر هموار نبوده است، هرچند دوشنبه همیشه مسکو را شریک استراتژیک خود می‌خواند.

یکی از یاری گران اصلی تاجیکستان در بخش دفاعی، به خصوص در آماده کردن کادرهای نظامی، روسیه بوده است، اما آمریکا همیشه کمکهای مالی و فنی خود را به تاجیکستان در این زمینه ارائه کرده است. این کشور از سال ۱۹۹۲ تا سال ۲۰۱۰ برای بهبود شرایط فعالیت بخش انتظامی و مرزبانی و مبارزه با مواد مخدر تاجیکستان بیش از ۴۴ میلیون دلار کمک کرده است.

مطالب مرتبط