نخست وزیر اسپانیا اتهام فساد مالی را دروغ دانست

Image caption ماریانو راخوی تاکید کرد قصد استعفا ندارد

ماریانو راخوی نخست وزیر اسپانیا که امروز در پارلمان آن کشور برای پاسخگویی در باره فساد مالی حاضر شده بود این اتهامات را دروغ و تحریف نامید. او به نمایندگان گفت این اتهامات که با اغراض سیاسی مطرح شده‌اند به وجهه اسپانیا لطمه می‌زنند.

در جلسه پارلمان، آقای راخوی گفت: "بعضی رهبران سیاسی محرک این دروغ و تحریف و کنایه‌های مغرضانه هستند."

او گفت وضعیت اقتصادی اسپانیا پس از سالها رکود رو به بهبود است و اصرار بر موضوع فساد مالی به وجهه اسپانیا لطمه می‌زند.

نخست وزیر اسپانیا پذیرفت که "با اعتماد کردن به کسی که حالا می دانیم شایستگی اش را نداشته مرتکب اشتباه" شده است اما هر گونه تلاش برای پنهانکاری را رد کرد.

اشاره آقای راخوی به لوییس بارسناس خزانه‌دار سابق حزب مردم بود که به اتهام فساد مالی، ارتشا و فرار از مالیات در بازداشت است و تحقیقات از او ادامه دارد.

ماریانو راخوی و تعدادی از اعضای ارشد حزب مردم متهم هستند از لوییس بارسناس پول نقد رشوه گرفته‌اند و این مبالغ از حسابی پرداخت شده که کمکهای مالی صاحبان سرمایه و تجارت به آن واریز می شده و برای اینگونه پرداختهای غیرقانونی استفاده می‌شده است.

در اوایل سال ۲۰۱۳ روزنامه مارکا فهرستی از این پرداخت‌های غیرقانونی را منتشر کرد که به امضای لوییس بارسناس رسیده بود.

آقای بارسناس ابتدا موضوع را تکذیب کرد اما حالا می‌گوید او بارها به آقای راخوی و اعضای ارشد حزب مردم پول نقد پرداخته است.

Image caption لوییس بارسناس که در بازداشت است می‌گوید به نخست‌وزیر پول پرداخته است

آقای راخوی و دیگر اعضای ارشد حزب این اتهام‌ها را تکذیب کرده و آقای بارسناس را متهم به باج خواهی کرده اند.

طرح این اتهام‌ها در حالیکه اسپانیا با یکی از بدترین رکودهای اقتصادی در دهه های اخیر روبروست و آمار بیکاری بالاست باعث خشم عمومی و تظاهرات ضد دولتی شده و عده ای خواستار استعفای آقای راخوی شده‌اند.

در واکنش به صحبت‌های آقای راخوی، آلفردو پرز روبالکابا رهبر حزب مخالف سوسیالیست گفت آقای راخوی به مردم اسپانیا راست نمی‌گوید و باید استعفا دهد: "اگر آقای راخوی به پارلمان احترام نمی‌گذارد باید به شعور مردم اسپانیا احترام بگذارد."

آقای روبالکابا گفت نخست وزیر برای صحبت درباره وضعیت اقتصادی کشور به پارلمان نیامده بود و او را متهم کرد با مقاومت در برابر درخواست استعفا به کشور آسیب می‌زند.

او حزب مردم را متهم کرد که در بیست سال گذشته با سیستم پرداختهای غیرقانونی در انتخابات پیروز شده است.

روز قبل نیز النا والنسیانو نایب رییس حزب مخالف سوسیالیست گفت این حزب دو خواسته را دنبال می کند؛ اول آنکه آقای راخوی حقیقت را بگوید و دوم اینکه استعفا دهد.

"اگر این خواسته [پنج شنبه] محقق نشود ما آن را پیگیری و برایش مبارزه خواهیم کرد."

پس از آنکه روزنامه مارکا متن تعدادی پیامک خصوصی را که آقایان راخوی و بارونس ردو بدل کرده بودند منتشر کرد درخواستها برای استعفای دولت شدت گرفت.

این پیامک‌ها نشان می‌داد این دو رابطه نزدیکی با هم داشته‌اند و حاکی از دلگرمی دادن نخست وزیر به خزانه دار حزب بود.

با این حال از زمانی که این اتهام‌ها مطرح شده آقای راخوی هیچ نشانه ای از استعفا نشان نداده است.

مطالب مرتبط