مجلس اروگوئه لایحه آزاد شدن ماری‌جوانا را تصویب کرد

Image caption دو جوان بیرون مجلس اروگوئه منتظر پایان جلسه نمایندگان هستند

مجلس نمایندگان اروگوئه پس از سیزده ساعت بحث و مذاکره با ۹۶ رای موافق در مقابل ۵۰ رای مخالف لایحه آزاد شدن ماری‌جوانا را تصویب کرد.

این مصوبه برای اینکه تبدیل به قانون شود باید حدود دو ماه دیگر به تایید مجلس سنای اروگوئه برسد.

نمایندگان موافق طرح استدلال کردند که مبارزه با قاچاق و مواد مخدر با شکست مواجه شده و باید به "راه‌حل‌های جایگزین" روی آورد.

مصرف ماری‌جوانا در سال گذشته در اروگوئه دو برابر شده و به گزارش کمیته ملی مبارزه با مواد مخدر سالانه ۲۲ تن ماری‌جوانا در این کشور به فروش می‌رود.

موافقان طرح می‌گویند قانونی کردن مصرف ماری جوانا و نظارت دولت بر آن سودآوری قاچاق را کم می کند و فواید آن به جای آنکه به جیب قاچاقچیان و باندهای مافیایی برود می تواند صرف امور عام المنفعه شود.

این گروه معتقدند این قانون مصرف ماری جوانا را تشویق نمی‌کند، مصرف ماری جوانا مدتهاست به عنوان یک وافعیت اجتماعی وجود دارد اما قانونمندی آن می‌تواند از عوارض اجتماعی مثل تشکیل باندهای تبهکار جلوگیری کند.

مخالفان لایحه از جمله خراردو آماریا رهبر حزب ملی، حزب مخالف دولت، می گویند با در نظر گرفتن خطرات مصرف ماری جوانا، تصویب این طرح مثل بازی کردن با آتش است.

بلافاصله پس از تصویب طرح، بورد بین المللی کنترل مواد مخدر با صدور بیانیه‌ای اظهار نگرانی کرد و گفت این لایحه کاملا مغایر عهدنامه بین المللی سال ۱۹۶۱ است که اروگوئه هم آنها را امضا کرده است.

این بورد نهادی است که سازمان ملل از کارشناسان مستقل تشکیل داده تا بر تبعیت کشورها از معاهدات بین المللی مبارزه با مواد مخدر نظارت کند.

در بیانیه این بورد آمده "اگر این لایحه تصویب شود، سلامت و منافع عمومی و نیز پیشگیری از مصرف ماری جوانا در بین جوانان را بشدت تهدید خواهد کرد."

این کمیته از دولت اروگوئه انتقاد کرده که پیش از تصویب لایحه از پذیرفتن نمایندگان این نهاد خودداری کرده اما گفت بورد بین‌المللی آماده گفتگو با دولت اروگوئه در این باره است.

هفته پیش پاپ فرانسیس هم در جریان سفر به برزیل با قانونی شدن ماری‌جوانا مخالفت کرد و گفت باید این مشکل را ریشه ای حل کرد؛ با گسترش عدالت، آموزش جوانان و احترام به ارزش‌های اجتماعی.

بر اساس این طرح هر کس می‌تواند ماهانه چهل گرم ماری‌جوانا از داروخانه‌های دارای مجوز بخرد.

مطالب مرتبط