جان کری: به حملات هواپیماهای بدون سرنشین خیلی خیلی زود پایان می دهیم

Image caption حملات هواپیماهای بدون سرنشین باعث برانگیختن خشم عمومی در پاکستان شده است

جان کری، وزیر خارجه آمریکا در پایان دیدارش از پاکستان وعده داد که به حملات هواپیماهای بدون سرنشین علیه پیکارجویان "خیلی خیلی زود" پایان داده می شود.

به گفته خبرنگاران این اظهارات آقای کری با هدف کاستن احساسات ضد آمریکایی در پاکستان، کشوری که از اهمیت استراتژیکی برخوردار است، صورت گرفته است.

نواز شریف، نخست وزیر پاکستان، در جریان دیدارش با وزیر خارجه آمریکا با تاکید بر این که حملات هواپیماهای بدون سرنشین ناقض تمامیت ارضی کشورش است، خواستار پایان دادن به این حملات شد.

آقای کری در جریان مصاحبه ای تلویزیونی گفت: "تصور می کنم با توجه به این که ما توانسته ایم اکثر عوامل تهدید کننده را از بین ببریم، لذا این برنامه ( استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین) پایان خواهد یافت."

به گفته تحلیلگران اظهارات آقای کری با آنچه که باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا در ماه مه سال جاری گفت کمی متفاوت است.

آقای اوباما گفته بود که همزمان با خروج نیروهای آمریکایی تا پایان سال ۲۰۱۴ میلادی از میزان حملات هواپیماهای بدون سرنشین در جبهه‌های جنگ افغانستان کاسته می شود.

سرتاج عزیر، مشاور نخست وزیر پاکستان در امور خارجی هم به خبرنگاران گفته است که آمریکا باید به این حملات پایان بدهد نه این که "آن را محدود کند."

خبرنگاران معتقدند که حملات هواپیماهای بدون سرنشین با توجه این واقعیت که بعضی از مقامات پاکستانی در ملاءعام این حملات را محکوم کرده، اما در خفا با آمریکا همکاری می کنند، به موضوعی پیچیده تبدیل شده است.

آقای کری، روز گذشته ( پنج شنبه اول اوت) موافقت خود را با از سرگیری مذاکرات در سطح مقامات ارشد در مورد مسائل امنیتی اعلام کرد.

این مذاکرات در پی کشته شدن ۲۴ سرباز پاکستانی توسط نیروهای آمریکایی در مرز افغانستان در سال ۲۰۱۱ میلادی متوقف شده است.

هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی از سال ۲۰۰۴ میلادی تاکنون به کشته شدن بیش از ۳۴۰۰ نفر در پاکستان منجر شده است.

اکثر این حملات در مناطق مرزی وزیرستان شمالی که از جمله پایگاه‌های القاعده و طالبان به شمار می رود، صورت گرفته است.

از شمار این حملات طی ۳۰ ماه گذشته به نحو قابل ملاحظه ای کاسته شده است.

براساس برآوردهای انجام شده توسط بنیاد آمریکای نوین مجموعه این حملات تاکنون در سال جاری ۱۷ مورد بوده است، حال آن که در سال ۲۰۱۲ و ۲۰۱۱ به ترتیب ۴۸ و ۷۳ مورد حمله گزارش شده است.

مطالب مرتبط