نماینده اتحادیه آفریقا: انتخابات زیمبابوه آزاد و منصفانه برگزار شد

Image caption نتایج اولیه انتخابات حاکی از پیروزی حزب حاکم زانو-پی اف است

اولسگون اوباسانجو، مسئول ناظران انتخاباتی اتحادیه آفریقا ، انتخابات عمومی در زیمبابوه را آزاد، منصفانه و معتبر دانسته است.

آقای اوباسانجو در عین حال گفته است گزارش‌هایی در مورد نحوه برگزاری انتخابات در روز چهارشنبه منتشر شده اما ایرادهایی که گزارش شده "تغییری در نتیجه انتخابات نهایی ندانشته است."

نحوه برگزاری انتخابات زیمبابوه در حالی از سوی مسئول ناظران اتحادیه آفریقا تایید شده که گروه موسوم به حامیان انتخابات زیمبابوه، بزرگترین گروه داخلی ناظر برانتخابات این کشور، پیشتر گفته بود که "انحرافات جدی" در این انتخابات صورت گرفته است.

نتایج اولیه انتخابات حاکی از پیروزی حزب حاکم زانو-پی اف، حزب رابرت موگابه، رئیس جمهوری این کشور است.

آقای موگابه، که ۸۹ سال دارد، از زمان استقلال زیمبابوه در سی و سه سال پیش تا کنون، بر این کشور حکومت کرده است.

این حزب مدعی پیروزی در انتخابات شده است اما مورگان چانگیرای، نخست وزیر زیمبابوه و رهبر حزب جنبش برای تغییر دموکراتیک، این انتخابات را "نمایشی مضحک" خوانده و نتیجه اعلام شده را رد کرده است.

در جریان انتخابات عمومی روز چهارشنبه، رای دهندگان برای انتخاب رئیس جمهور، ۲۱۰ نماینده مجلس و نمایندگان شورای های محلی به پای صندوق های رای رفتند.

سخنگوی حزب حاکم زانو- پی اف پیش بینی کرده آقای موگابه که برای هفتمین دوره ریاست جمهوری در انتخابات این دور شرکت کرده، دست کم ۷۰ درصد از آرای انتخابات ریاست جمهوری را به خود اختصاص دهد.

حزب زانو-پی اف و حزب جنبش برای تغییر دموکراتیک از سال ۲۰۰۹ در یک دولت ائتلافی شرکت داشته اند.

این ائتلاف برای پایان دادن به مناقشاتی ایجاد شد که در پی انتخابات ریاست جمهوری دوره گذشته در این کشور روی داده بود.

در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۸، آقایان موگابه و چانگیرای به دور دوم راه یافتند اما پس از انتشار گزارش هایی از فشار بر طرفداران حزب جنبش برای تغییر دموکراتیک و کشته شدن شماری از آنان، مورگان چانگیرای از ادامه رقابت صرفنظر کرد.

در انتخابات سال ۲۰۰۸، رابرت موگابه با بیش از ۸۰ درصد آرا به ریاست جمهوری رسید.

مطالب مرتبط