پلیس 'دسترسی به محل تحصن هواداران مرسی را مسدود می‌کند'

Image caption اعتراض هوادارای آقای مرسی روز جمعه با تحصن های تازه گسترش یافت

تلویزیون دولتی مصر گزارش می دهد که دولت به پلیس دستور داده است دسترسی به محل های تحصن هواداران محمد مرسی رئیس جمهوری برکنار شده مصر را مسدود کند.

هزاران نفر از حامیان آقای مرسی با نادیده گرفتن هشدارهای دولت موقت، از ترک محل های تحصن در قاهره پیرامون مسجد رابعه عدویه و میدان نهضت خودداری کرده اند.

جمعه بعد از ظهر اعتراض آنها گسترش یافت و یک محل تحصن تازه تشکیل شد.

از زمان برکناری آقای مرسی توسط ارتش که در اوایل ماه گذشته میلادی و در پی اعتراضات گسترده صورت گرفت، دهها نفر از هواداران آقای مرسی در جریان درگیری با نیروهای نظامی کشته شدند.

'تهدید امنیت ملی'

به گفته فعالان مخالف راهپیمایی های اعتراضی روز گذشته از بیش از ۳۰ مسجد در قاهره آغاز شد و سپس معترضان در نزدیکی مسجد رابعه عدویه، در شرق پایتخت گرد هم آمدند.

هزاران نفر از هواداران آقای مرسی و خانواده هایشان چند هفته است که در نزدیکی این مسجد تحصن کرده اند و خواستار ابقای دوباره آقای مرسی شده اند.

دولت روز چهارشنبه اخطار داد که تظاهرکنندگان باید این محل و همچنین میدان نهضت در نزدیکی دانشگاه قاهره را ترک کنند و گفت که این تهدیدی برای امنیت ملی است.

اما "ائتلاف ضدکودتا" گروهی متشکل از هواداران آقای مرسی تحت هدایت اخوان المسلمین قول داد که اعتراضات ادامه یابد.

در بیانیه این گروه آمده است "همه گروه های انقلابی، از جمله ائتلاف، همچنین اعلام می کنند که دولت کودتا و تصمیمات و مذاکرات آن را به رسمیت نمی شناسند" و افزود که "هر گونه مسئولیت خشونت و کشتار بر عهده رهبران کودتا است."

گروه دیده بان حقوق بشر هم از مقام های مصری خواسته است مردم را از محل تحصن متفرق نکنند.

این گروه گفت: "برای پرهیز از حمام خون، حاکمان غیرنظامی مصر باید اطمینان حاصل کنند که حقوق تظاهرکنندگان برای تجمع مسالمیت آمیز تضمین می شود و دولت باید در جستجوی راهی غیر از پراکنده کردن جمعیت با توسل به زور باشد."

جمعه بعد از ظهر تلویزیون دولتی گزارش داد که ظرف ۴۸ ساعت نیروهای امنیتی اردوگاه تحصن کنندگان را مسدود خواهند کرد و فقط اجازه خروج از آن را خواهند داد.

همزمان تلویزیون احرار ۲۵ متعلق به اخوان المسلمین گفت دو تحصن تازه پیرامون مسجد مصطفی محمود در جنوب محله مهندسین و دیگری در الف مسکن (هزار دستگاه) در شرق در نزدیکی فرودگاه بین المللی شکل گرفته است.

ائتلاف ضدکودتا گفت که قصد برگزاری راهپیمایی به سوی چند مرکز امنیتی در قاهره از جمله ستاد اطلاعات و امنیت ملی ارتش را دارد.

نیروهای امنیتی همچنین به سوی هواداران مرسی که در اطراف مجتمعی که محل استقرار چند کانال تلویزیونی خصوصی است تجمع کرده بودند گاز اشک آور شلیک کردند.

مطالب مرتبط