حزب موگابه 'برنده اکثریت بزرگ آرا' در انتخابات پارلمانی

رابرت موگابه
Image caption آقای موگابه برای هفتمین بار نامزد انتخابات می شود

حزب حاکم زیمبابوه به رهبری رابرت موگابه برنده اکثریت بزرگی در انتخابات پارلمانی این هفته شده است.

درحالی که نتایج بیشتر حوزه ها مشخص شده، کمیسیون انتخاباتی زیمبابوه گفت که حزب زانو پی اف برنده ۱۳۷ کرسی در این مجلس که ۲۱۰ کرسی دارد شده است که کمی کمتر از اکثریت دو سومی است.

نتایج در انتخابات ریاست جمهوری هنوز اعلام نشده است.

مورگان چانگیرای نخست وزیر و رقیب اصلی آقای موگابه انتخابات را به عنوان یک "نمایش تقلبی" رد کرده است.

آقای چانگیرای ۶۱ ساله که رهبر جنبش تغییرات دموکراتیک (ام دی سی) است گفت که رای گیری "باطل" است.

یک گروه محلی ناظر هم گفته است که رای گیری "به طور جدی مخدوش" است.

با این حال، دو گروه عمده ناظر بر سلامت کلی انتخابات تاکید کرده اند و گفته اند که آزاد و مسالمت آمیز بوده است.

گزارش هایی که پیشتر از سوی کمسیون انتخاباتی زیمبابوه منتشر شد حاکی بود که زانو پی اف برنده ۱۴۲ کرسی شده اما پس از بازشماری بخشی از آرا نتایج تغییر داده شد.

خبرگزاری فرانسه گزارش می دهد که ۱۸۶ کرسی اعلام شده و نتیجه در مورد ۲۴ کرسی دیگر هنوز مشخص نیست.

اگر زانو پی اف دو سوم اکثریت را به دست آورد خواهد توانست قانون اساسی را تغییر دهد.

ائتلاف دشوار

اولسگون اوباسانجو، مسئول ناظران انتخاباتی اتحادیه آفریقا ، شکایات درباره تقلب را رد کرد و آن را "از نظر مبارزات انتخاباتی" آزاد و منصفانه توصیف کرد.

او اذعان کرد حوادثی روی داده که "می شد از آنها پرهیز کرد و حتی در جهت نقض قانون بوده است" اما افزود: "در مجموع به نظر ما این حوادث، در ساعات پایانی رای گیری، باعث نمی شود که نتایج چیزی غیر از انعکاس اراده مردم باشد."

رئیس جمهور سابق نیجریه افزود: "من هرگز انتخاباتی که بی نقص باشد ندیده ام. فرآیند ادامه دارد و ما باید اظهاراتمان را محدود کنیم."

ناظران از جامعه کشورهای درحال توسعه جنوب آفریقا انتخابات را "آزاد و مسالمت آمیز" توصیف کردند اما گفتند که هنوز زود است که از آن به عنوان "عادلانه" نام برده شود.

ارزیابی اتحادیه آفریقا در تغایر شدید با ارزیابی "شبکه حامیان انتخابات زیمبابوه" (زی ای اس ان) قرار دارد که بزرگترین گروه داخلی ناظران با هفت هزار نفر خدمه در این کشور است.

این گروه روز پنجشنبه گفت که انتخابات "به طور جدی مخدوش" است و تا یک میلیون نفر نتوانسته اند رای شان را به صندوق بیاندازند.

این گروه گفت که احتمال راه ندادن رای دهندگان به مراکز رای گیری در نواحی شهری که طرفداران آقای چانگیرای در آن زیاد هستند نسبت به نواحی روستایی که پایگاه آقای موگابه است بسیار بیشتر بود.

این گروه همچنین ادعا کرد که تخلفات قابل توجهی پیش از رای گیری روی داده است. به گفته این گروه ۹۹.۷ درصد رای دهندگان در مناطق روستایی در ماه ژوئن ثبت نام کرده بودند درحالی که این درصد برای رای دهندگان شهرنشین ۶۷.۹ درصد بود.

زانو پی اف و ام دی سی از سال ۲۰۰۹ دست به ائتلافی دشوار زده اند. آن ائتلاف به خشونت های مرگباری که پس از انتخابات اختلاف برانگیز سال ۲۰۰۸ بروز کرده بود پایان داد.

آقای موگابه ۸۹ ساله برای هفتمین بار نامزد ریاست جمهوری شده است.

پاتریک چیناماسا وزیر دادگستری او روز جمعه گفت که زانو پی اف به سوی "یک پیروزی گسترده و بی سابقه می رود."

او به خبرنگاران گفت: "اگر کسی ناراضی است، به دادگاه مراجعه کند. من از آقای چانگیرای دعوت می کنم اگر دلیلی برای توجیه آنچه می گوید دارد به دادگاه برود."

براساس قوانین زیمبابوه برای شکایت علیه نتایج هفت روز وقت هست و ظرف دو روز باید به این شکایات رسیدگی شود. پس از آن رئیس جمهور جدید سوگند یاد می کند.

اندرو هاردینگ خبرنگار بی بی سی در ژوهانسبورگ می گوید احتمال طرح شکایات قوی قانونی وجود دارد و شاید تعداد کمی از نتایج عوض شود.

مطالب مرتبط