موگابه برای هفتمین بار رئیس‌جمهوری زیمبابوه شد

Image caption رابرت موگابه، که ۸۹ سال دارد، از زمان استقلال زیمبابوه در سی و سه سال پیش تا کنون، بر این کشور حکومت کرده است

کمیسیون انتخابات زیمبابوه اعلام کرد که رابرت موگابه در انتخابات ریاست جمهوری این کشور با ۶۱ درصد آرا پیروز شده است.

این برای هفتمین بار است که آقای موگابه عهده‌دار این سمت می‌شود.

رابرت موگابه، که ۸۹ سال دارد، از زمان استقلال زیمبابوه در سی و سه سال پیش تا کنون، بر این کشور حکومت کرده است.

مورگان چانگیرای، نخست وزیر زیمبابوه و رهبر حزب جنبش برای تغییر دموکراتیک که رقیب اصلی آقای موگابه به شمار می‌رفت نزدیک به ۳۴ درصد آرا را کسب کرده است.

حزب حاکم زانو-پی اف، حزب رابرت موگابه بیش از دو سوم کرسی‌های مجلس این کشور را به خود اختصاص داده است. این میزان رای برای این حزب کافی است تا دست به تغییر قانون اساسی بزند.

آقای چانگیرای گفته است که نتایج اعلام شده را قبول ندارد و این آرا را در دادگاه به چالش خواهد گرفت.

مسئول ناظران انتخاباتی اتحادیه آفریقا ، انتخابات عمومی در زیمبابوه را آزاد، منصفانه و معتبر دانسته بود اما گروه موسوم به حامیان انتخابات زیمبابوه، بزرگترین گروه داخلی ناظر برانتخابات این کشور، گفته بود که "انحرافات جدی" در این انتخابات صورت گرفته است.

اتحادیه اروپا در مورد ادعاهایی از این دست در مورد انتخابات زیمبابوه ابراز نگرانی کرده است.

در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۸، آقایان موگابه و چانگیرای به دور دوم راه یافتند اما پس از انتشار گزارش‌هایی مبنی بر فشار بر طرفداران حزب جنبش برای تغییر دموکراتیک و کشته شدن شماری از آنان، مورگان چانگیرای از ادامه رقابت صرفنظر کرد.

پس از آن حزب زانو-پی اف و حزب جنبش برای تغییر دموکراتیک برای پایان دادن به این مناقشه از سال ۲۰۰۹ در یک دولت ائتلافی شرکت کردند.

در انتخابات سال ۲۰۰۸، رابرت موگابه با بیش از ۸۰ درصد آرا به ریاست جمهوری رسید.

مطالب مرتبط