سفارتخانه‌های بریتانیا، آلمان و فرانسه در یمن به طور موقت تعطیل می‌شوند

Image caption سفارتخانه بریتانیا روزهای یکشنبه و دوشنبه تعطیل خواهد بود

بریتانیا، آلمان و فرانسه سفارتخانه‌های خود را در یمن در اقدامی احتیاطی تعطیل می‌کنند.

آلمان اعلام کرده که سفارت خود را برای دو روز یکشنبه و دوشنبه در یمن تعطیل خواهد کرد.

وزارت خارجه بریتانیا هم اعلام کرده سفارت این کشور در صنعا، پایتخت یمن روزهای یکشنبه و دوشنبه ( چهارم و پنجم اوت) به عنوان یک "اقدام احتیاطی" بسته خواهد بود.

یکی از سخنگویان وزارت خارجه بریتانیا گفته است که شماری از کارکنان این سفارتخانه هم به دلیل نگرانی های امنیتی از صنعا خارج شده اند.

گفته نشده که آیا بسته شدن موقت این سفارتخانه به دلیل تهدید خاصی بوده یا نه.

روز گذشته وزارت خارجه آمریکا به دلیل تهدید القاعده مبنی بر انجام حملاتی احتمالی، در مورد سفر در سطح بین المللی اخطار داد.

این وزارتخانه در بیانیه ای تاکید کرد که خطر بالقوه حمله به ویژه در خاورمیانه وشمال آفریقا بیشتر است.

پیشتر آمریکا اعلام کرد که بیش از ۲۱ سفارتخانه و کنسولگری این کشور را روز یکشنبه ( ۴ اوت) به حال تعطیل در خواهد آورد.

رابین سیم کوکس، از کارشناسان مجمع هانری جکسون که تهدید های القاعده را زیر نظر دارد گفته است که مقامات آمریکا مکالماتی را رد یابی کرده اند که در جریان آن رهبران ارشد القاعده در باره طراحی عملیاتی علیه یک سفارتخانه گفتگو می کردند.

به گفته این کارشناس مشخص نیست که این طرح قرار است علیه چه سفارتخانه ای عملی شود، اما با توجه به حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی در روزهای اخیر به مناطقی در یمن و همچنین فعال بودن القاعده در این کشور، یمن از جمله کشورهایی است که احتمال بروز حملات تروریستی در آن زیاد است.

پیتربرگن، تحلیلگر امنیتی گفته است که القاعده پیش از این "تمایل شدید خود را به انجام حملاتی" در ۲۷ ماه رمضان ( یکشنبه چهارم اوت)، نشان داده است.

آقای برگن تصمیم آمریکا مبنی بر بستن ۲۱ سفارتخانه در سراسر جهان را اقدامی" بی سابقه "دانسته اما به گفته این تحلیلگر امنیتی مقامات آمریکایی پس از کشته شدن ۴ آمریکایی درکنسولگری آمریکا در بنغازی در لیبی در سال گذشته نمی خواهند که این حادثه بار دیگر تکرار شود.

مطالب مرتبط