فشار دیپلماتیک برای پایان بحران مصر

نمازگزاران معترض پیرامون مسجد رابعه العدویه
Image caption معترضان چند هفته است پیرامون مسجد رابعه العدویه تحصن کرده اند

فرستادگان آمریکا و اتحادیه اروپا مشغول ملاقات با مقام های دولت تحت حمایت ارتش مصر و همچنین هواداران محمد مرسی رئیس جمهور بر کنار شده این کشور بوده اند.

آنها برای یافتن یک راه حل صلح آمیز جهت پایان بحران سیاسی این کشور می کوشند.

گفتگوهای آنها در خلال تنش های فزاینده بر سر طرح متفرق کردن معترضان از دو محل تحصن انبوه هواداران آقای مرسی در قاهره، پایتخت، صورت می گیرد.

در درگیری هایی که از زمان برکناری آقای مرسی در روز سوم ژوئیه بروز کرده شماری از هواداران او کشته شده اند. هواداران مرسی شمار کشته ها را بیش از یک صد نفر می دانند اما دولت شمار کشته شدگان را ۳۹ نفر اعلام می کند.

ویلیام برنز معاون وزارت خارجه آمریکا ساعاتی پس از دیدار با اعضای گروه اخوان المسلمین و حزب سیاسی آن که آقای مرسی متعلق به آن است، با نبیل فهمی وزیر خارجه مصر دیدار کرد.

برناردینو لیون فرستاده اتحادیه اروپا هم در این نشست شرکت کرد.

یولاندا نل خبرنگار بی بی سی در قاهره می گوید تاکنون جزئیات رسمی زیادی اعلام نشده اما آشکارا امید این است که از خشونت و خونریزی بیشتر جلوگیری شود.

واشنگتن و بروکسل این هفته از دستور کابینه موقت تازه مصر به پلیس برای متفرق کردن تظاهرکنندگان از محل تجمع هزاران هوادار محمد مرسی ابراز نگرانی کردند.

تحصن کنندگان خواستار ابقای مجدد آقای مرسی هستند.

وزارت کشور روز شنبه خواسته اش برای پایان مسالمت آمیز اعتراضات را اعلام کرد و گفت اخوان المسلمین با این کار فرصت بازگشت به فرآیند دیپلماتیک را خواهد داشت.

هزاران نفر از هواداران این گروه با سرپیچی از اخطار مقام ها همچنان به تحصن در میدان نهضت و پیرامون مسجد رابعه العدویه در شرق پایتخت ادامه داده اند.

هزاران هوادار مرسی از چند هفته قبل در این محل ها به تحصن نشسته اند.

مطالب مرتبط