آمریکا امروز بیش از ۲۰ سفارتخانه و کنسولگری خود را تعطیل کرد

کنسولگری آمریکا در بیت المقدس
Image caption کنسولگری آمریکا در بیت المقدس

آمریکا امروز یکشنبه ۴ اوت (۱۳ مرداد) به دلایل امنیتی بیش از ۲۰ سفارتخانه و کنسولگری خود را در افغانستان، خاورمیانه و شمال آفریقا تعطیل کرده است.

دولت آمریکا می‌گوید اطلاعاتی در دست دارد که نشان می‌دهد القاعده و همپیمانانش احتمالا قصد انجام حملاتی علیه اهداف غربی دارند.

بریتانیا، آلمان و فرانسه هم سفارتخانه‌های خود را در صنعا، پایتخت یمن برای روزهای یکشنبه و دوشنبه تعطیل کرده اند.

به گفته یک سخنگوی وزارت امور خارجه بریتانیا، شماری از کارکنان سفارت این کشور در صنعا هم این شهر را ترک کرده اند.

رابین سیمکاکس، از کارشناسان مجمع هانری جکسون که تهدیدهای القاعده را زیر نظر دارد، گفته است که دستگاه های اطلاعاتی آمریکا مکالماتی را شنود کرده اند که در جریان آن رهبران ارشد القاعده در باره طراحی عملیاتی علیه یک سفارتخانه گفتگو می کردند.

به گفته این کارشناس، مشخص نیست که این طرح قرار است علیه چه سفارتخانه ای عملی شود، اما با توجه به حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی در روزهای اخیر به مناطقی در یمن و همچنین فعال بودن القاعده در این کشور، یمن از جمله کشورهایی است که احتمال بروز حملات تروریستی در آن زیاد است.

پیتر برگن، تحلیلگر امنیتی می گوید که پیشتر، عناصر القاعده از انجام حملاتی در روز ۲۷ ماه رمضان (یکشنبه چهارم اوت) سخن گفته بودند.

آقای برگن تصمیم آمریکا مبنی بر بستن ۲۱ سفارتخانه و کنسولگری در سراسر جهان را اقدامی "بی سابقه" توصیف کرد و گفت که مقامات آمریکایی پس از کشته شدن ۴ آمریکایی درکنسولگری آمریکا در شهر بنغازی لیبی در سال گذشته نمی خواهند که این حادثه تکرار شود.

مطالب مرتبط