صائب عریقات: اولین گروه زندانیان فلسطینی در ماه جاری آزاد می‌شوند

Image caption اولین مذاکرات صلح در دوره جدید روز دوشنبه در واشنگتن برگزار شد

صائب عریقات، مذاکره کننده ارشد فلسطینیان در گفتگوهای صلح با اسرائیل گفته است که اولین گروه از زندانیان فلسطینی روز سیزدهم ماه جاری میلادی از زندان های اسرائیل آزاد خواهند شد.

آقای عریقات در بیانیه‌ای که از طریق خبرگزاری فلسطینیان، معان، منتشر شد زمان آزادی این گروه از زندانیان فلسطینی را اعلام کرد.

کابینه اسرائیل قبل از آغاز دور اول مذاکرت صلح در واشنگتن در ماه گذشته اعلام کرد که قصد دارد بیش از یکصد زندانی فلسطینی را که سالهاست در زندان بسر می برند، در آستانه شروع دوباره مذاکرات صلح آزاد کند.

آزادی این گروه از زندانیان در چند مرحله و طی چند ماه انجام می‌شود و بستگی به پیشرفت در مذاکرات صلح دارد.

زیپی لیونی، مذاکره کننده ارشد اسرائیل در گفتگوهای صلح هم امروز به تلویزیون این کشور گفت که اولین گروه زندانیان فلسطینی قبل از سرگیری مذاکرات بعدی صلح آزاد خواهند شد.

خانم لیونی اشاره ای به تعداد زندانیایی که قرار است آزاد شوند، نکرد.

نخستین دور گفتگوهای سرپرستان هیات‌های مذاکره‌کننده فلسطینی و اسرائیلی در هفته جاری و با حضور جان کری، وزیر خارجه آمریکا در واشنگتن برگزار شد.

مذاکرات صلح فلسطینیان و اسرائیل سه سال پیش و کمی بعد از آغاز زمامداری بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در راس یک کابینه راستگرا، به حالت تعلیق درآمد.

از سرگیری مذاکرات حاصل چند ماه تلاش جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا و دیدارهای مکرر او و فرستاده‌های آمریکا با مقامات تشکیلات خودگردان فلسطین و اسرائیل بوده است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی مستقیما در این دور از مذاکرات حضور ندارند، اما در نشست های مقدماتی برای برگزاری این دور از مذاکرات در ماههای اخیر فعالانه مشارکت داشتند.

مطالب مرتبط