اسرائیل ۹۱ شهرک یهودی نشین را 'اولویت ملی' اعلام کرد

اسرائیل اعلام کرده است که به ۹۱ شهرک‌ یهودی نشین در کرانه غربی رود اردن کمک‌های مالی بیشتری اعطا می‌کند.

دولت اسرائیل هر سال به حدود ۷۰۰ شهرک یا روستای مرزی در شمال و جنوب این کشور که در فهرست «اولویت‌ ملی» قرار دارند، کمک‌های مالی اضافی اعطا می‌کند که عمدتا در امور ساخت و ساز و طرح‌های عمرانی هزینه می‌شود.

بر اساس تصمیم روز یکشنبه دولت اسرائیل، شش شهرک یهودی نشین دیگر که در کرانه غربی رود اردن بنا شده‌اند به این فهرست اضافه می‌شوند که در مجموع تعداد شهرک‌های اسرائیل در اراضی فلسطینیان که در فهرست «اولویت‌ملی» قرار گرفته‌اند را به ۹۱ می‌رساند.

ایتان ولف، از فعالان صلح اسرائیلی، تصمیم دولت بنیامین نتانیاهو را محکوم کرده است.

او می‌گوید: «فهرست اولویت ملی به وضوح نشان دهنده برنامه‌های آینده این دولت است. سوال ما این است دولتی که مهاجرت به شهرک‌های یهودی نشین و سکونت در آن‌ها را ترویج می‌کند چطور می‌تواند حرف از صلح بزند؟ این برنامه به نقل مکان و ساخت و ساز در ۹۱ شهرک کمک می‌کند.»

بنا بر گزارش‌ها، تعدادی از این شهرک‌ها تا چند ماه پیش بر اساس قوانین اسرائیل نیز غیرقانونی بودند زیرا بدون مجوز قانونی مقام‌های اسرائیلی ساخته شده بودند.

این در حالیست که بر اساس قوانین بین المللی تمام شهرک‌هایی که اسرائیل پس از جنگ ژوئن سال ۱۹۶۷ میلادی در اراضی اشغال شده فلسطینیان ساخته است غیرقانونی هستند. اسرائیل این نظر را رد می‌کند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، روز یکشنبه اعلام کرده بود که دولتش در فهرست شهرک‌هایی که در زمره «اولویت ملی» قرار دارند تجدید نظر می‌کند.

تصمیم تازه دولت راستگرای آقای نتانیاهو در حالی اعلام می‌شود که حدود یک هفته پیش مذاکره کنندگان اسرائیلی و فلسطینی پس از یک وقفه سه ساله برای اولین بار در واشنگتن دیدار کردند و در مورد از سرگیری مذاکرات صلح به توافق رسیدند.

فلسطینیان به شدت با ساخت و سازهای اسرائیل در کرانه غربی رود اردن و شرق بیت المقدس مخالفند و این اقدام را یکی از موانع اصلی صلح می‌دانند.

واصل ابو یوسف، از اعضای کمیته اجرایی سازمان آزادی بخش فلسطین، از تصمیم تازه دولت اسرائیل انتقاد کرده است.

او گفت: «بزرگ‌ترین اشتباه این بود که تشکیلات خودگردان فلسطینی بدون آنکه بر توقف گسترش شهرک سازی‌ها تاکید کند یا از دولت آمریکا بخواهد که موضعش را به طور صریح در مورد این گسترش استعماری اعلام کند خودش را به مذاکره متعهد کرد.»

از سوی دیگر، صائب عریقات، مذاکره کننده ارشد فلسطینیان در گفتگوهای صلح با اسرائیل گفته است که اولین گروه از زندانیان فلسطینی روز سیزدهم ماه جاری میلادی از زندان‌های اسرائیل آزاد خواهند شد.

نخستین دور گفتگوهای سرپرستان هیات‌های مذاکره‌کننده فلسطینی و اسرائیلی هفته پیش با حضور جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در واشنگتن برگزار شد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی مستقیما در این دور از مذاکرات حضور ندارند، اما در نشست‌های مقدماتی برای برگزاری این دور از مذاکرات در ماههای اخیر فعالانه مشارکت داشتند.