تعطیلی سفارتخانه‌‌های آمریکا تمدید شد

Image caption تدابیر امنیتی سفارتخانه های آمریکا در کشورهای مختلف افزایش یافته است

آمریکا اعلام کرده است که ۱۹ سفارتخانه و کنسولگری‌اش در شماری از کشورهای منطقه خاورمیانه و آفریقا همچنان تا شنبه آینده تعطیل خواهند بود.

بنا بر بیانیه وزارتخانه امور خارجه آمریکا، این اقدام به دلایل امنیتی و نیز به خاطر تعطیلات عید فطر در پایان ماه رمضان انجام می‌شود.

پیشتر، آمریکا بیش از ۲۰ سفارتخانه و کنسولگری‌اش را در روز یکشنبه (۴ اوت) تعطیل کرده بود.

اما بر اساس تصمیم جدید، ۱۹ سفارتخانه و کنسولگری از جمله در ابوظبی، امان، قاهره، ریاض، ظهران، جده، دوحه، دوبی، کویت، منامه، مسقط، صنعا و طرابلس تا روز شنبه (۱۰ اوت) بسته خواهند بود.

این در حالیست که ۹ مرکز دیپلماتیک آمریکا از جمله در کابل، مزارشریف، هرات، اربیل، بغداد و بصره از روز دوشنبه (۵ اوت) فعالیت خود را از سر می‌گیرند.

دولت آمریکا می‌گوید اطلاعاتی در دست دارد که نشان می‌دهد که شبکه القاعده و همپیمانانش احتمالا قصد انجام حملاتی علیه اهداف غربی دارند.

بریتانیا، آلمان و فرانسه هم سفارتخانه‌های خود را در صنعا، پایتخت یمن برای روزهای یکشنبه و دوشنبه تعطیل کرده‌اند.

به گفته یک سخنگوی وزارت امور خارجه بریتانیا، شماری از کارکنان سفارت این کشور در صنعا هم این شهر را ترک کرده‌اند.

رابین سیمکاکس، از کار‌شناسان مجمع هانری جکسون که تهدیدهای القاعده را زیر نظر دارد، گفته است که دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا مکالماتی را شنود کرده‌اند که در آن رهبران ارشد القاعده در باره طراحی عملیاتی علیه یک سفارتخانه گفتگو می‌کردند.

به گفته این کار‌شناس، مشخص نیست که این طرح قرار است علیه چه سفارتخانه‌ای عملی شود، اما با توجه به حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی در روزهای اخیر به مناطقی در یمن و همچنین فعال بودن القاعده در این کشور، یمن از جمله کشورهایی است که احتمال بروز حملات تروریستی در آن زیاد است.

مطالب مرتبط