گفت و گو با معاون حزب آزادی و عدالت مصر، شاخه سیاسی اخوان المسلمین

عصام العریان، معاون حزب آزادی و عدالت، شاخه سیاسی اخوان المسلمین می گوید، اگر دولت تحصن هواداران محمد مرسی را برهم بزند، آن ها در دیگر مناطق مصر به تحصن خود ادامه می دهند.

آقای العریان که برجسته ترین مقام اخوان المسلمین است که تاکنون بازداشت نشده، در یک گفت و گویی اختصاصی با بی بی سی فارسی، هرگونه گفت و گو بین این گروه و ارتش را رد کرده است. او می گوید، هیچ اختلافی بین آنها و ارتش وجود ندارد، مشکل آنها با شورای نظامی است.

معاون حزب آزادی و عدالت مجددا تأکید دارد که تنها راه گفت و گو، برگشت به قانون اساسی، برگرداندن محمد مرسی به قدرت و برگزاری انتخابات است.

وزارت کشور به طرفدران محمد مرسی هشدار داده که از تحصن خود دست بکشند، میدان رابعه عدویه و میدان نهضت دربرابر دانشگاه قاهره را تخلیه کنند، این هشدار را چقدر جدی می گیرند؟

برای ما آینده این کشور مهم است. بدون پایان دادن به این کودتای نظامی، مصر آینده خوبی نخواهد داشت. ما در راه آزادی و اینکه یک دولت دمکراتیک داشته باشیم، تا کنون صدها شهید وهزاران قربانی داده ایم وهمچنان می دهیم.

فکر نمی کنید، اگر شما به مقاومت خود ادامه دهید و برای یافتن یک راه حل میانه با دولت وارد گفت و گو نشوید، این باعث خونریزی بیشتر شود؟

مقامات جدید مسئول خونریزی هستند.ما همواره قربانی بوده ایم. من فکر می کنم، کمیته صلیب سرخ جهانی، باید در مورد همه جنایات که تا بحال انجام گرفته، تحقیق کند. عاملین این جنایات باید به عدالت کشیده شوند و محاکمه شوند.

برخی گزارش ها حکایت از این دارد که شما عملا در حال گفت و گو با مقامات هستید تا به وضعیت فعلی پایان داده شود، آیا واقعا چنین گفت و گوی در جریان است؟

ما هیچ نوع گفت وگو با این دولت دست نشانده نداریم. ما اصلا این رژیم را به رسمیت نمی شناسیم. ما این دولت را تحریم می کنیم. چون از دید ما، این دولت، کودتای نظامی که صورت گرفته، و رئیس دست نشانده این دولت، رسمیت و اعتبار ندارد.

اما آیا شما آماده هستید که برای جلوگیری از خونریزی بیشتر، با دولت موقت وارد گفت وگو شوید؟

ما تظاهر کننده های مسالمت آمیز هستیم. وقتی، اراذل و اوباش، پلیس وارتش به ما حمله کنند، مسئولیت کامل خونریزی به دوش آنها است.

چه چیزی ممکن است شما را به گفت و گو با دولت موقت وادارد؟

عصام العریان: تنها راه گفت و گو، برگشت به قانون اساسی و برگرداندن رئیس جمهور مرسی و فعال ساختن دوباره پارلمان است. درآن صورت نه تنها ما آماده گفت وگو هستیم که آماده پیوستن به آشتی ملی ویک روند فراگیری دمکراتیک که شامل همه گروه های سیاسی باشد، نیز هستیم ودر تلاش ها برای پایان دادن به وضعیت فعلی که از یک ماه به این سو که دولت را با فروپاشی روبرو ساخته، هم شرکت می کنیم.

شما در جریان هستید که ملیون ها نفر در ۳۰ ژوئن و ۲۶ ژویه به خیابان ها ریختند و خواستار برکناری محمد مرسی شدند وهمزمان حمایت خود را از ارتش و دولت جدید اعلام کردند. فکر نمی کنید، وقتی هم شما و هم مخالفان تان برموضع خود پافشاری کنید، وضعیت به بن بست رسیده کنونی پیچیده تر شود؟

با مراجعه به قانون اساسی به هر بن بست می توان پایان داد نه از راه زور. طبق قانون اساسی، تا چند ماه دیگر ما باید به سوی یک انتخابات پارلمانی برویم. پس از آنکه محمد مرسی رئیس جمهور منتخب به قدرت برگردد. آن زمان است که میزان آرا درانتخابات نشان خواهد که اکثریت مردم در مصر در کنار چه گروه وجریان سیاسی قرار دارد.

اگر برگشت محمد مرسی به قدرت ممکن نبود، ارتش و دولت موقت هم هیچ نرمشی درموضع خود نشان ندادند، آیا شما راه حلی دیگری را می پذیرید؟

ما مخالف سیاستمداران فاشیست هستیم که زمینه ساز این کودتای نظامی بودند. ما تنها مخالف رهبران کودتا هستیم، اما ارتش از خود ما است، ارتش مصر است نه ارتش شورای نظامی. این یک واقعیت وحقیقت است. بنابرین، هیچ گفت وگویی بین مردم و ارتش وجود ندارد. ارتش بخشی از مردم است. مردم خود شان می توانند از راه های دمکراتیک، درمورد آینده خود تصمیم بگیرند.

مخالفان شما می گویند، برخی سخنرانان اینجا در رابعه عدویه که به تظاهر کننده ها سخنرانی می کنند، علیه ارتش اظهارات تندی داشته اند، حتی عده شان گفتند که نبرد فعلی، بین اسلام وکفر است، این را شما چطور تفسیر می کنید؟

شما باید هرشب، همه کانال های تلویزیونی را دنبال کنید، تا ببینید که چه می گویند، نه تنها علیه ما ...

اما من شخصا اینجا یک واعظ را دیدم که چنین می گفت ...

شاید یک واعظ را دیده باشید. شما در هرجا می توانید این نوع افراد را پیدا کنید، در افغانستان، پاکستان، در تونس، لیبی و مصر..

اما این نوع افراد دربین هواداران شما دیده می شوند..

نه، این میدان از همه مردم مصر نمایندگی می کند. این نوع افراد در میان ما بسیارکم اند. اما شما شاید در پاکستان این نوع اظهارات تند را بشنوید. ولی درمقابل، شما در مصر سیاستمداران و افراد مسئولی را می توانید پیدا کنید که هرشب در کانال های تلویزیونی علیه همه آنهایی که اینجا در رابعه تحصن کرده اند صحبت می کنند. به صراحت از پلیس می خواهند که تحصن کننده ها را بکشند، همه شان را بکشند. حالا این افراد به جان هم افتاده اند. مثلا محمد البرادعی متهم شده که جاسوس آمریکا است.

فرض کنیم که نیروهای امنیتی به تحصن شما در اینجا در میدان رابعه یا میدان نهضت در برابر دانشگاه قاهره حمله کنند، واکنش شما چه خواهد بود؟

شهید می شویم. در قرن سوم میلادی، در پی حمله هواداران کلیسای کاتولیک رم به مسیحیان مصر، ۱۰۰ شهید نخستین در تاریخ مسیحیت از ما بود. تنها در یک ماه ۳۰۰ نفر در منطقه بالای مصر، شهید شدند.

پس شما مقاومت می کنید؟

ما به تحصن خود ادامه می دهیم. همه میدان ها و خیابان های قاهره به محل تحصن ما تبدیل خواهد شد.