القاعده در تدارک حمله به منافع آمریکاست

Image caption سفارت آمریکا در بیت‌المقدس و هجده شهر دیگر تا شنبه آینده تعطیل خواهند بود

اعضای کمیته اطلاعات سنای آمریکا می‌گویند که تهدید امنیتی منجر به تعطیلی بیست و دو سفارتخانه و کنسولگری آمریکا در خاورمیانه، جدی ترین تهدید اعضای القاعده علیه منافع آمریکا در سالهای اخیر بوده و میزان ارتباطات بین "تروریست های شناخته شده" یادآور روزهای پیش از یازده سپتامبر است.

روز شنبه نمایندگان ارشد اطلاعاتی باراک اباما با بررسی اطلاعاتی که از شنود ارتباطات و تماس‌های بیرون آمریکا بدست آمده بود به این نتیجه رسیدند که تهدیدی نامشخص اما جدی علیه منافع آمریکا وجود دارد.

پس از آن دولت تصمیم به تعطیلی سفارتخانه های آمریکا در خاورمیانه و شمال آفریقا گرفت.

آمریکا ۲۲ سفارتخانه و کنسولگری‌اش را دیروز یکشنبه (۴ اوت) تعطیل کرد، اما ۹ مرکز دیپلماتیک آمریکا از جمله در کابل، مزارشریف، هرات، اربیل، بغداد و بصره امروز دوشنبه (۵ اوت) فعالیت خود را از سر می‌گیرند.

با این حال این کشور تصمیم گرفته ۱۹ سفارتخانه و کنسولگری‌اش را در شماری از کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا تا شنبه آینده تعطیل نگه دارد.

بنا بر بیانیه وزارتخانه امور خارجه آمریکا، این اقدام احتیاطی بوده و بدلیل تهدیدهای تازه نیست.

Image caption سناتور چمبلیس رییس مشترک کمیته اطلاعات سنا می‌گوید القاعده در مراحل آخر تدارکات برای یک حمله است

بعضی کشورهای اروپایی هم سفارتهای خود را در صنعا پایتخت یمن تعطیل کردند. بریتانیا هم که ابتدا سفارتش را در یمن دو روز تعطیل کرده بود اعلام کرد این سفارتخانه را حداقل تا عید فطر بسته نگه خواهد داشت.

پلیس بین الملل (اینترپل) هم روز شنبه از کشورهای عضو خواست هشیار باشند؛ بویژه بعد از فرار عده ای از زندان‌های عراق، لیبی و پاکستان.

در این حال سناتور سکسبی چمبلیس، عضو ارشد حزب جمهوری‌خواه در کمیته اطلاعات سنای آمریکا می‌گوید "ما به پایان ماه رمضان نزدیک می شویم که همیشه زمان جذابی برای تروریستهاست و همچنین به سالگرد یازده سپتامبر؛ و این بدترین تهدیدی است که در سالهای اخیر دیده ام."

" تماس‌ها و ارتباطات زیادی بین افراد مظنون به تروریسم برای برنامه ریزی یک حمله وجود دارد و بسیار شبیه چیزی است که پیش از یازده سپتامبر دیدیم."

به گفته سناتور چمبلیس برنامه پایش آژانس امنیت ملی آمریکا که تماسهای تلفنی و ای‌میلها را ردیابی می‌کند کمک کرده تا اطلاعات در این مورد گردآوری شود.

این در واقع همان برنامه‌ای است که ادوارد اسنودن تحلیلگر سابق سیا ابعاد آن را روشن کرد و سپس مجبور شد برای یکسال از روسیه پناهندگی بگیرد.

Image caption سفارت بریتانیا در صنعا هم تا اطلاع ثانوی -حداقل تا عید فطر- بسته خواهد بود.

مخالفان می‌گویند این برنامه ناقض حقوق شهروندی و آزادی‌های مدنی است.

اما اعضای کمیته اطلاعات سنای آمریکا می‌گویند "این برنامه به ما امکان می‌دهد تا در این موارد اطلاعات جمع کنیم."

پیتر کینگ سناتور آمریکایی می‌گوید "القاعده از بسیاری جهات از پیش از یازده سپتامبر قویتر است چون ساکت‌تر و پراکنده‌تر هستند و می توانند از جهات مختلف سراغ ما بیایند."

"و احتمالا القاعده مستقر در شبه جزیره عربستان خطرناکترین است."

"ما اطلاع داریم که افراد رده بالای القاعده در شبه جزیره عربستان درباره یک حمله بزرگ صحبت می‌کنند."

سناتور آدام شیف سناتور دمکرات و دیگر عضو کمیته اطلاعات سنای آمریکا می‌گوید "این یک تهدید کلی و عمومی علیه منافع آمریکا نبود بلکه بر پایه اطلاعات دقیق بود."

"ارتباطات تروریست‌ها عادی نبود."

به گفته سناتور شیف برای اینکه آمریکا سفارتخانه‌هایش را تعطیل کند "باید اطلاعات از جاهایی بسیار مورد اعتماد آمده باشد."

یک مقام اطلاعاتی آمریکایی به رویترز گفته در مورد اینکه حمله در یمن انجام می‌گیرد یا در جایی دیگر درمنطقه اختلاف نظر وجود داشت؛ به همین دلیل هم وزارت خارجه در بیانیه خود اشاره به تهدیدی کرد که "احتمالا یا در شبه جزیره عربستان اتفاق می‌افتد یا از آنجا منشا می گیرد."

سناتور جمهوریخواه لیندزی گراهام تعطیلی این سفارتخانه‌ها را درسی می‌داند که دولت باراک اباما از حمله سال گذشته به سفارت آمریکا در بنغازی لیبی گرفته است. در جریان آن حمله که در روز یازده سپتامبر انجام شد سفیر آمریکا در لیبی و سه آمریکایی دیگر کشته شد.

"بنغازی یک شکست کامل بود. آنجا خطر واقعی بود و گزارش‌ها واقعیت داشتند."

"خوشبختانه ما از آن اتفاق درس گرفته‌ایم و دولت هم اقدامات درستی انجام داده است."

مطالب مرتبط