نخستین ملاقات امامعلی رحمان با حسن روحانی

رحمان-روحانی
Image caption پرزیدنت رحمان در شهر تهران با حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران دیدار کرد (عکس از سایت president.tj)

رؤسای جمهوری تاجیکستان و ایران ضمن یک دیدار، خواستار توسعه بیشتر همکاریها در بخشهای اقتصادی، تجارت، انرژی و سرمایه‌گذاری میان این دو کشور شده‌اند.

امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان که روز یکشنبه ۴ اوت، در مراسم ادای سوگند حسن روحانی، رئیس جمهور تازه انتخاب ایران شرکت داشت، در حاشیه‌ این سفر با آقای روحانی دیدار کرده است.

در مراسم تحلیف آقای روحانی نمایندگان حکومت ایران و مهمانان از حدود ۶۰ کشور خارجی، از جمله افغانستان، قزاقستان، ارمنستان، پاکستان و لبنان حضور داشتند.

بنا به اطلاع دفتر ریاست جمهوری تاجیکستان، در ملاقات آقایان رحمان و روحانی جانبها در کنار بررسی همکاری‌های دوجانبه دو کشور به ضرورت اجرای طرحهای منطقه ای، نظیر بنیاد راه آهن، احداث لوله‌های آب آشامیدنی، نفت و خط انتقال نیروی برق تأکید کرده‌اند.

همچنین، رؤسای جمهوری ایران و تاجیکستان مسائل امنیت منطقه‌ای، وضع کنونی و آینده افغانستان در پی خروج نیروهای ناتو از این کشور در سال ۲۰۱۴ را بررسی کرده‌اند.

پرزیدنت رحمان از حسن روحانی دعوت کرده، تا با دیدار رسمی به تاجیکستان سفر کند. آقای روحانی با پذیرفتن این دعوت گفته است که در نزدیکترین فرصت از تاجیکستان دیدن خواهد کرد.

فعلاً در تاجیکستان بیش از ۱۵۰ شرکت ایرانی فعالیت کرده و ورود سرمایه مستقیم ایران به تاجیکستان در حال افزایش گزارش شده است.

تونل "استقلال" و نیروگاه "سنگتوده-۲" از طرحهای عمده ایران است که متناسبا با سرمایه‌‌های ۴۰ میلیون دلار و ۱۸۰ میلیون دلار سرمایه ایران احداث شده‌اند.

در سال گذشته تبادل کالا میان تاجیکستان و ایران بالغ بر ۲۰۰ میلیون دلار بوده و ایران از همکاران عمده در تجارت خارجی تاجیکستان محسوب می‌شود.

تاجیکستان به نوبه خود در بحثهای هسته ای ایران با کشورهای غرب از موضع این کشور پشتیبانی کرده و به حق ایران بودن اجرای برنامه هسته‌ای تأکید داشته است.