سناتورهای آمریکایی عازم مصر می‌شوند

Image caption طرفداران محمد مرسی خواهان ابقای او هستند

هم زمان با انجام مذاکرات فشرده برای پایان دادن به بحران سیاسی مصر، دو سناتور برجسته از حزب جمهوریخواه نیز برای شرکت در روند میانجیگری بین المللی عازم قاهره می شوند.

انتظار می‌رود که سناتور جان مک کین و سناتور لیندزی گراهام عصر دوشنبه وارد قاهره شوند و دو روز با مقام‌های مصری دیدار و گفتگو کنند.

دیپلمات‌های آمریکایی و اروپایی روز یکشنبه نیز با رهبران نظامی و طرفداران محمد مرسی، رئیس جمهوری برکنار شده مصر از گروه اخوان المسلمین، گفتگوهای فشرده‌ای انجام دادند.

نماینده ارشد آمریکا در این گفتگو‌ها ویلیام برنز، معاون سیاسی وزارت امور خارجه است که علاوه بر مقام‌های اخوان المسلمین با نبیل فهمی، وزیر امور خارجه مصر، گفتگوهایی داشته است.

برناردینو لئون، فرستاده اتحادیه اروپا، نیز در این گفتگو‌ها شرکت دارد.

جزئیاتی از محتوای مذاکرات اعلام نشده است ولی طرفین امیدوارند که از بروز خونریزی بیشتر بین طرفداران محمد مرسی و نیروهای امنیتی جلوگیری کنند.

بنا بر گزارش‌ها، دیپلمات‌هایی از قطر و امارات متحده عربی نیز در این گفتگو‌ها شرکت دارند.

Image caption سناتور گراهام (وسط) و سناتور مک کین (چپ) به مصر می روند

از سوی دیگر، دادگاهی در قاهره اعلام کرده است که محاکمه محمد بدیع، رهبر گروه اخوان المسلمین که در نقطه ای نامعلوم مخفی شده است و خیراط شاطر، معاون او، به اتهام تحریک مردم به خشونت از روز ۲۵ اوت آغاز خواهد شد.

ناظران معتقدند که آغاز این محاکمه می‌تواند مذاکرات آشتی ملی در مصر را با مشکل جدی مواجه کند.

اخوان المسلمین اتهامات وارد شده به رهبر این گروه را بی‌اساس می‌داند و هدف از طرح آن را خنثی کردن اعتراضات مردمی توصیف می‌کند.

هزاران نفر از حامیان محمد مرسی و طرفداران گروه اخوان المسلمین همچنان با نادیده گرفتن هشدارهای دولت موقت، از ترک محل‌های تحصن خود در نزدیکی مسجد رابعه عدویه و میدان نهضت قاهره خودداری می‌کنند.

هلکیوپترهای ارتش روز یکشنبه روی تحصن کنندگان اعلامیه‌هایی ریختند که آن‌ها را به ترک محل ترغیب کرد.

از زمان برکناری آقای مرسی توسط ارتش در اوایل ماه ژوئیه امسال و در پی اعتراضات گسترده، بیش از ۱۰۰ نفر از هواداران آقای مرسی در درگیری با نیروهای نظامی کشته شده اند.