مخالفان مسلح به آبادی‌های اجدادی اسد در سوریه حمله کردند

Image caption بشار اسد گفته که مطمئن است بر شبه‌نظامیان پیروز می‌شوند

مخالفان مسلح بشار اسد، می گویند که روستاهایی در منطقه لاذقیه را به تصرف در آورده اند که زادگاه خانواده اسد است و محل زندگی پیروان مذهب علوی که بشار اسد هم به آن معتقد است.

در دو روز گذشته از مناطق ساحلی لاذقیه خبر می آمد که درگیری های مرگباری بین شبه نظامیان و نیروهای دولتی سوریه در جریان است.

این پیروزی مخالفان پس از آن روی داده که در شهرهای حلب، دمشق و حمص این نیروهای وفادار به بشار اسد بودند که توانستند مخالفان را بیرون برانند.

همچنین در روز سه شنبه، شبه نظامیان مدعی تصرف یک پایگاه هوایی نظامی کلیدی ارتش شدند که در کنار مرز با ترکیه واقع است.

در هفته های گذشته نیروهای دولتی حملات زیادی ترتیب دادند تا بتوانند یک پایگاه نظامی در جاده بین حلب و شهر غاز عنتب در ترکیه را از دست شبه نظامیان پس بگیرند.

آن طور که فعالان نزدیک به مخالفان گزارش می دهند، در روز یکشنبه، شبه نظامیان با موشک های ضد تانک حملات گسترده ای را علیه نیروهای دولتی در منطقه لاذقیه انجام دادند.

بنا به گزارش مرکز نظارت بر حقوق بشر سوریه، درگیری ها بین دو طرف دو روز به طول انجامید و هر دو طرف کشته دادند.

اهمیت این منطقه در این است که مرکز اصلی زندگی پیروان مذهب علوی در آنجاست. علوی‌ها ۱۰ درصد از جمعیت عمدتا سنی سوریه را تشکیل می دهند که رئیس جمهوری این کشور هم از آنهاست.

مرکز نظارت بر حقوق بشر سوریه، هشدار داده که درگیری‌ها در این منطقه منجر به درگیری‌های دینی هم می شود.

در ۲۸ ماهی که از شروع اعتراض ها در سوریه می گذرد، بیش از ۱۰۰ هزار نفر در سوریه کشته شده اند و بیش از یک میلیون و هفتصد هزار نفر هم مجبور به پناهندگی در کشورهای همسایه سوریه شدند.

این آمار تخمین سازمان ملل است.

مطالب مرتبط