آمریکا از شهروندان خود خواست که خاک یمن را 'فورا' ترک کنند

Image caption پایتخت یمن شاهد اقدامات امنیتی بی‌سابقه‌ای است و خودروهای زرهی در اطراف کاخ ریاست جمهوری، مراکز مهم و سفارتخانه‌های غربی مستقر شده‌اند

آمریکا به کلیه کارمندان غیر ضروری سفارت خود در یمن دستور داده است که بلافاصله این کشور را ترک کنند.

وزارت امور خارجه آمریکا همچنین از شهروندان این کشور در یمن خواسته که از یمن خارج شوند.

وزارت امور خارجه آمریکا می گوید که به دلیل فعالیت‌های تروریستی، میزان تهدید به شدت افزایش یافته است.

هشدار این وزارتخانه ساعاتی پس از حمله هواپیمای بدون سرنشین این کشور به اهدافی در یمن صورت گرفت که گفته شده به کشته شدن چهار فرد مظنون به عضویت در القاعده انجامیده است.

دولت بریتانیا نیز کلیه کارمندان سفارت خود در یمن را به طور موقت از این کشور خارج کرده است.

وزارت امور خارجه بریتانیا گفته است که این سفارتخانه تا زمانی که کارمندان آن بازنگردند، تعطیل باقی خواهد ماند.

وزارت امور خارجه آمریکا روز شنبه و یکشنبه بیش از ۲۰ سفارت و نمایندگی خود را در خاورمیانه و شمال آفریقا به دلیل نگرانی‌های امنیتی تعطیل کرد.

عبدالله غراب، خبرنگار بی بی سی در صنعا، پایتخت یمن می‌گوید که این شهر شاهد اقدامات امنیتی بی‌سابقه‌ای است و صدها خودروی زرهی در اطراف کاخ ریاست جمهوری، ساختمان‌های مهم دولتی و سفارتخانه‌های غربی مستقر شده‌اند.

یک منبع امنیتی به خبرنگار بی بی سی گفته است که سازمان اطلاعات یمن دریافته که دهها عضو القاعده طی چند روز گذشته از مناطق مختلف وارد صنعا، پایتخت یمن شده‌ و در حال آماده شدن برای به اجرا گذاشتن عملیات بزرگی هستند.

این منبع، طرح القاعده را خطرناک توصیف کرده و گفته است که اینطرح احتمالا شامل چندین انفجار و حمله انتحاری علیه سفرا و سفارتخانه‌های غربی و مراکز امنیتی یمن خواهد بود.

روزنامه نیویورک تایمز گفته که شنود مکالمه دو عضو ارشد القاعده باعث شد تا آمریکا سفارت‌خانه‌های خود را در شمال آفریقا و خاورمیانه تعطیل کند.

این روزنامه گفته که ایمن الظواهری، رهبر شبکه القاعده، یک طرف مکالمه‌ای بوده که شنود شده است.

اینترپل، پلیس بین الملل اخیرا در ارتباط با فرار اعضای مرتبط با القاعده از زندان‌های چند کشور هشدار امنیتی صادر کرد.

به گفته اینترپل، القاعده احتمالا در حملات اخیر به چندین زندان در ۹ کشور از جمله عراق، لیبی و پاکستان دخالت داشته است. به گفته این نهاد، تنها در ماه گذشته میلادی در نتیجه حمله به زندان‌ها، صدها "تروریست و مجرم" موفق به فرار شده‌اند.

مطالب مرتبط