رهبر اسلامگرای تونس تشابه با سرنوشت اسلامگرایان مصر را مردود دانست

غنوشی
Image caption غنوشی تشابه اوضاع تونس با شرایط مصر را مردود دانسته و برگزاری همه‌پرسی را پیشنهاد کرده است

رهبر حزب اصلی اسلامگرای تونس با رد تشابه شرایط کشورش و مصر، برای حل بحران سیاسی این کشور پیشنهاد همه پرسی داده است.

در واکنش به خواست احزاب و تشکل‌های سکولار تونس که خواستار انحلال مجلس موسسان و استعفای دولت وحدت ملی به رهبری حزب اسلامگرای نهضت شده‌اند، راشد غنوشی، رهبر این حزب، پیشنهاد کرده است برای تعیین سرنوشت دولت و مجلس همه‌پرسی برگزار شود.

وی گفته است که شرایط تونس با اوضاع منتهی به برکناری محمد مرسی، رئیس جمهوری سابق مصر تفاوت دارد زیرا قرار است مردم تونس به زودی در انتخابات عمومی، در مورد آینده خود تصمیم بگیرند و استعفای دولت در حال حاضر معنی ندارد.

بحران سیاسی تونس در پی ترور محمد براهمی، سیاستمدار سکولار، رهبر حزب جنبش مردمی و عضو چپگرای پارلمان در روز ۲۵ ژوئیه شدت گرفت.

در ماه فوریه یکی دیگر از مخالفان سکولار دولت ترور شده بود و قتل او به برگزاری یک رشته راهپیمایی‌های اعتراضی منجر شد.

مخالفات دولت تونس گروه‌های اسلامگرای تندرو را عامل ترور رهبران سیاسی مخالف دانسته و حزب نهضت را به ارتباط با این گروه‌ها متهم کرده‌اند؛ حزب نهضت این اتهام را به شدت رد کرده و در مقابل، گفته است که مخالفان این حزب در صدد بهره‌برداری سیاسی از چنین حوادثی هستند

در پی سقوط حکومت به رهبری اسلامگرایان در مصر، احزاب و تشکل های سکولار تونس بیش از گذشته بر کناره‌گیری دولت اصرار می‌ورزند.

آقای غنوشی گفته است که دولت به رهبری حزب نهضت آماده پذیرش احزاب دیگر، حتی حزب طرفدار زین العابدین بن علی، رئیس جمهوری سابق است.

Image caption مخالفان اسلامگرایان با برگزاری تظاهراتی خواستار استعفای دولت شده اند

رهبر حزب نهضت گفته است که دولت از مذاکره درباره خواسته‌های احزاب استقبال می‌کند اما چنین مذاکراتی باید بدون پیش‌شرط و با هدف حل بحران کنونی انجام شود.

وی حتی امکان لغو "قانون انزوا" مربوط به محرومیت مقامات دولت بن علی از فعالیت سیاسی را قابل مذاکره دانسته است. برخی احزاب سکولار وجود چنین قانونی را ناقض مبانی حقوق بشر و ترفندی از سوی اسلامگرایان برای تقویت موضع خود توصیف کرده‌اند.

دولت انتقالی تونس پس از آن تشکیل شد که زین العابدین بن علی، رئیس جمهوری سابق، در نتیجه حرکت اعتراضی موسوم به بهار عربی، از مقام خود کناره گرفت و کشورش را ترک کرد.

نمونه بهار عربی

از تونس به عنوان خاستگاه "بهار عربی" نام برده می‌شود و تا کنون نحوه انتقال قدرت و فراهم کردن زمینه استقرار دموکراسی در این کشور به عنوان نمونه‌ای موفق در جهان عرب قلمداد می‌شده است.

در پی سقوط رژیم سابق تونس، انتخابات برای تشکیل مجلس موسسان برای ایفای موقت وظایف قوه مقننه و همچنین تدوین قانون اساسی جدید برگزار شد و مجلس موسسان با ۲۱۷ عضو در اکتبر سال ۲۰۱۱، کار خود را آغاز کرد.

Image caption اسلامگرایان تونسی در تظاهراتی ضمن اعتراض به برکناری مرسی، از دولت خود حمایت کردند

شماری از احزاب مختلف تونس، که با سقوط رژیم سابق به سرعت بر تعدادشان افزوده شده بود، و همچنین منفردین در این مجلس نمایندگانی دارند اما حزب اسلامگرای نهضت دارای بیشترین کرسی‌ها در مجلس است.

پس از برگزاری انتخابات، نمایندگان مجلس منصف المرزوقی، رهبر حزب کنگره برای جمهوری را که یک حزب چپ میانه است به سمت رئیس جمهوری انتخاب کردند، مقام نخست وزیری در راس یک دولت ائتلافی به یک حزب نهضت، و مقام ریاست مجلس به یکی از اعضای حزب چپگرای مجمع دموکراتیک کار و آزادی واگذار شد.

قرار است انتخابات جدید تونس تا چند ماه دیگر برگزار شود اما مخالفان دولت نگران آن هستند که اسلامگرایان در صدد برآیند با بهره‌برداری از امکانات دولت، در صدد تقویت موضع خود برآیند و مانع از پیشرفت تونس به سوی یک نظام دموکراتیک شوند.

علاوه بر ترور شخصیت‌های سکولار، در هفته های اخیر تونس شاهد چند مورد عملیات مسلحانه بوده که اسلامگرایان تندرو مسئول آنها شناخته شده‌اند. مخالفان نهضت، این حزب را به ارتباط با این عملیات هم متهم می‌کنند و در مقابل، حزب نهضت نیز این اقدامات را محکوم و از نهادهای امنیتی به خاطر مبارزه با افراطیون قدردانی کرده است.

راشد غنوشی، رهبر ۷۲ ساله حزب نهضت، از نویسندگان سرشناس در زمینه اسلام سیاسی است اما تاکید داشته که بدون قید و شرط از دموکراسی به عنوان نظام مطلوب سیاسی برای تونس حمایت می‌کند.

قبل از بازگشت از تبعید به تونس در سال ۲۰۱۱، آقای غنوشی طی مصاحبه‌ای، هر گونه تشابه بین خود و آیت الله روح الله خمینی، رهبر سابق جمهوری اسلامی را به شدت رد کرد و با تاکید بر اینکه انقلاب تونس به راه انقلاب اسلامی ایران نخواهد رفت، گفت که هدف او و مردم تونس، جایگزین کردن دموکراسی به جای استبداد است.

مخالفان غنوشی هشدار داده اند که ممکن اسلامگرایان پس از تسلط بر قدرت، به جای حمایت از دموکراسی، در صدد ایجاد یک حکومت دینی برآیند.

پپشنهاد راشد غنوشی برای برگزاری همه‌پرسی جهت حل بحران سیاسی تونس در حالی مطرح می‌شود که اخیرا، چند هزار تن از طرفداران دولت در تونس، پایتخت، تجمع کردند و در مقابل، ائتلاف احزاب مخالف از مردم خواسته است روز سه شنبه، ۱۵ مرداد (۶ اوت) علیه دولت دست به تظاهرات بزنند.

مطالب مرتبط