تحویل نامه بشار اسد به آیت‌الله خامنه‌ای

بشار اسد و آیت الله خامنه ای
Image caption از زمان اوج گیری جنگ داخلی در سوریه، حکومت ایران از مهمترین حامیان دولت بشار اسد بوده و از این دولت در مقابل مخالفان مسلح آن حمایت کرده است (عکس آرشیوی)

خبرگزاری دولتی سوریه، سانا، از ارسال نامه‌ای از سوی بشار اسد، رئیس جمهور سوریه به آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران خبر داده است.

سانا، بدون توضیح بیشتر نوشته که موضوع این نامه، "روابط بین دو کشور" بوده و سه شنبه ۶ ژوییه (۱۵ مرداد) توسط وائل حلقی، نخست وزیر سوریه تقدیم علی اکبر ولایتی، مشاور ارشد رهبر ایران در امور بین الملل شده است.

از زمان اوج گیری جنگ داخلی در سوریه، جمهوری اسلامی ایران از مهمترین حامیان دولت بشار اسد بوده و از این دولت در مقابل مخالفان مسلح آن حمایت کرده است.

دولت های غربی، حکومت ایران را متهم می کنند که در چهارچوب کمک های خود به دولت بشار اسد، به سوریه نیروی نظامی نیز ارسال کرده ولی مقام های ایرانی این اتهام را رد می کنند.

به گزارش خبرگزاری های ایران در دیدار امروز، آقای ولایتی با تاکید بر اینکه رهبر ایران "برای سوریه به عنوان یک کشور خط مقدم جبهه مقاومت جهان اسلام علیه صهیونیسم اهمیت زیادی قائل است" اظهار داشته: "حمایت از دولت و ملت بزرگ سوریه ازجمله اولویت‌های مهم سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است".

به گزارش خبرگزاری سوری سانا، علی اکبر ولایتی طی دیدار امروز، روابط ایران و سوریه را استراتژیک دانسته و بر اهمیت "توسعه این روابط در همه زمینه ها" تاکید کرده است.

وائل حلقی نیز در جریان تقدیم پیام بشار اسد گفته است که سوریه توانسته به کمک دوستانش بر تمامی چالش های پیش روی خود غلبه کند.

وی افزوده که دو کشور، تحت رهبری بشار اسد و آیت الله خامنه ای به همکاری در زمینه های مختلف و به ویژه در زمینه های اقتصادی ادامه خواهند داد.

به گزارش خبرگزاری دولتی سوریه، علی اکبر ولایتی و وائل حلقی در دیدار امروز خود، در زمینه افزایش صادرات نفت و کالاهای ایرانی و کمک به اقتصاد سوریه در مقابله با "توطئه های" پیش روی آن کشور گفتگو کرده اند.

پنج روز پیش بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه، در پیامی به مناسبت روز ارتش این کشور گفت که از پیروزی بر شورشیانی که درصدد سرنگونی او هستند، مطمئن است.

سازمان ملل می‌گوید در درگیری‌های سوریه که بیش از دو سال از شروع آنها گذشته، بیش از یکصد هزار نفر کشته شده‌اند.

طی این مدت، میلیون‌ها نفر از مردم سوریه نیز آواره شده و به کشورهای همسایه گریخته‌اند.

مطالب مرتبط