ادامه بازداشت فرد متهم به جاسوسی برای ایران در اسرائیل

دادگاهی در بیت‌المقدس دستور ادامه بازداشت یک عضو گروه مذهبی ناتوری کارتا را داده که به جاسوسی برای ایران متهم شده است.

اسحاق برگال به جنبش مذهبی ناتوری کارتا تعلق دارد. آنها بر این باورند که دولت یهودی باید پس از آمدن مسیحا (منجی جهان) شکل بگیرد.

آقای برگال متهم شده که پیشنهاد جمع‌آوری اطلاعات را به مقام‌های ایرانی ارائه داده است.

تعدادی از اعضای جنبش ناتوری کارتا در دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی و محمود احمدی‌نژاد، روسای جمهور سابق ایران به این کشور سفر کرده بودند.

خاخام آرون کوهن، از اعضای برجسته این گروه، در سخنان خود در کنفرانس هولوکاست در تهران در سال ۲۰۰۶ گفته بود که دعا می کند "ریشه درگیری و خون‌ریزی در خاورمیانه، یعنی کشور اسرائیل، به طور صلح آمیز از میان برچیده شود."

این گروه که با موجودیت کشور اسرائیل مخالف است، بر این باور است که یهودیان نباید تا پیش از ظهور مسیحا (منجی جهان) برای ایجاد یک کشور یهودی به زور متوسل شوند.

کوین کانلی، خبرنگار بی بی سی در بیت‌المقدس می‌گوید جزئیات پرونده اسحاق برگال محرمانه مانده است.

آقای برگال متهم شده که در سال ۲۰۱۱ از اسرائیل به برلین در آلمان سفر کرده و به سفارت ایران در این کشور مراجعه کرده و آمادگی خود را برای جاسوسی برای ایران اعلام کرده است.

خبرنگار بی بی سی می‌گوید روز اولی که آقای برگال به سفارت رفت، این سفارتخانه تعطیل بود اما او در نهایت توانست با دیپلمات‌های ایرانی تماس برقرار کرده و گفته شده که این دیپلمات‌ها برای او ای‌میلی باز کرده و رمز عبور آن را در اختیارش گذاشتند.

خبرنگار بی بی سی می‌گوید انگیزه‌های آقای برگال برای اقداماتش تنها به عقاید گروه مذهبی که او عضو آن است، بر می‌گردد.

از نظر حقوقی، وضعیت پرونده اسحاق برگال ممکن است به دلیل اعترافاتی که از او پیش از در اختیار داشتن وکیل گرفته شده، تغییر کند.

مطالب مرتبط