روسیه از تصمیم آمریکا برای لغو دیدار روسای جمهوری دو کشور انتقاد کرد

Image caption رهبران روسیه و آمریکا آخرین بار در ماه ژوئن در حاشیه اجلاس گروه ۸ در ایرلند شمالی با یکدیگر ملاقات داشتند

روسیه می‌گوید از اقدام آمریکا برای لغو دیدار ماه آینده رهبران این دو کشور در پی اعظای پناهندگی به ادوارد اسنودن، "دلسرد"شده است.

مشاور روابط خارجی رئیس جمهوری روسیه گفته است این اقدام آمریکا نشان داده که واشنگتن نمی‌تواند روابطش را با مسکو بر اساس یک موضع برابر تقویت کند.

دلیل لغو دیدار باراک اوباما و ولادیمیر پوتین که قرار بود ماه سپتامبر برگزار شود، اعطای پناهندگی موقت به ادوارد اسنودن از سوی دولت روسیه اعلام شده است.

ادوارد اسنودن، تحلیلگر سابق سیا، بعد از افشای یک برنامه سری تجسس و نظارت الکترونیکی از آمریکا گریخت و اکنون واشنگتن در پی بازگرداندن و محاکمه اوست.

یکی از دستیاران کاخ سفید گفته اعطای پناهندگی به آقای اسنودن، تنش‌های قبلی بین این دو کشور را تشدید کرده است.

با این حال آقای اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، همچنان بنا دارد در نشست اقتصادی کشورهای گروه ۲۰ که ماه آینده میلادی در سن‌پترزبورگ روسیه برگزار می‌شود، شرکت کند.

یوری یوشاکف، مشاور روابط خارجی ولادیمیر پوتین، روز چهارشنبه ۷ اوت گفت نباید روسیه را به خاطر ماجرای آقای اسنودن سرزنش کرد.

او در یک کنفرانس خبری که از طریق تلفن برگزار شد، گفت: "این تصمیم آمریکا برای لغو دیدار دوجانبه، آشکارا به وضعیت ادوارد اسنودن، مامور سابق سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا، مرتبط است؛ وضعیتی که تقصیر روسیه نیست."

آقای یوشاکف گفت: "سال‌هاست که آمریکایی هایی حاضر نشده‌اند با روسیه موافقت‌نامه استرداد افراد امضا کنند. آنها همواره درخواست‌های ما را برای استرداد افرادی که در خاک روسیه مرتکب جرمی شده‌اند، رد کرده‌اند و گفته‌اند که چنین موافقت‌نامه‌ای بین ما نیست."

با این حال این مشاور روابط خارجی ولادیمیر پوتین افزوده که دعوت برای نشست دو جانبه همچنان به قوت خود باقی است.

از اسنودن تا سامانه دفاع موشکی

Image caption روسیه به اسنودن برای یک سال پناهندگی داده است

تصمیم به لغو این نشست در جریان سفر باراک اوباما به لس‌آنجلس اعلام شد. آقای اوباما ساعاتی پیش از این تصمیم، از اقدام روسیه به اعطای پناهندگی به ادوارد اسنودن، "ابراز نا امیدی" کرده بود.

کاخ سفید همچنین اعلام کرده که پیشرفت کافی در دیگر زمینه‌های مورد اختلاف مانند سامانه دفاع موشکی، روابط تجاری و حقوق بشر صورت نگرفته است.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، پیش‌تر گفته بود که روابط میان دو کشور از کشمکش‌های میان سازمان‌های اطلاعاتی مهم‌تر است.

اخیرا فاش شد که آژانس امنیت ملی ایالات متحده آمریکا اطلاعات مربوط به مکالمات ده‌ها میلیون نفر از اتباع آن کشور را ردیابی و جمع آوری کرده است.

دو روزنامه گاردین و واشنگتن پست در گزارش‌هایی بر مبنای اطلاعات افشاشده توسط آقای اسنودن، گفته بودند که سازمان اطلاعات آمریکا از شرکت ورایزون، شرکت خدمات تلفن و اینترنت خواسته بوده که تمامی شماره تلفن‌ها، زمان برقراری ارتباط و مدت مکالمات به دولت تحویل داده شود.

افشای این اقدام سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی آمریکا با واکنش دولت آمریکا رو به رو شد و مقام‌های آمریکایی افشای این جزئیات را محکوم کردند.

ادوارد اسنودن پس از گریختن از آمریکا و ترک هنگ‌کنگ، حدود یک ماه را در منطقه ترانزیت فرودگاه مسکو گذارند. در این مدت آمریکا به کشورهای دیگر فشار می‌آورد که درخواست پناهندگی او را رد کنند.

اما روز اول اوت آقای اسنودن این فرودگاه را ترک کرد و وارد خاک روسیه شد. دولت روسیه گفته است به او برای یک سال پناهندگی داده است.

مطالب مرتبط