جشن بیست و پنجمین سالگرد اعتراضات برمه

Image caption نمایشگاه عکس در مراسم سالگرد اعتراضات برمه

در برمه (میانمار)، مراسم جشن بیست و پنجمین سالگرد اعتراضاتی بر پا شده است که به شکل گرفتن جنبش دموکراسی خواه آن کشور انجامید.

گفته شده است که بیش از یکصد هزار نفر در اعتراضات روز هشتم اوت ١٩٨٨ شرکت کرده بودند.

شش هفته پس از آغاز اعتراضات، ارتش برمه با سرکوب اعتراضات و زندانی کردن صدها تن از معترضان، امور کشور را تحت کنترل گرفت.

در دوره اعتراضات بود که آنگ سان سوچی به عنوان یک رهبر حرکت اعتراضی مطرح شد.

او اکنون نیز رهبر سرشناس گروه اصلی مخالفان دولت است.

از جمله اقدامات طراحی شده برای مراسم سالگرد، برپایی نمایشگاه عکس و همچنین انجام راهپیمایی یک گروه کوچک با دسته های گل به یادبود کشته شدگان در اعتراضات سال ١٩٨٨ بوده است.

با این که اجازه راهپیمایی رسما صادر نشده بود، پلیس مانع حرکت راه پیمایان نشد.

دولت فعلی برمه که برنامه ای را برای اصلاحات سیاسی دنبال می کند، برگزاری مراسم یادبود را به طور ضمنی تایید کرده است، هر چند که برخی از نظامیان سابق عضو همین دولت از جمله متهمان به سرکوب معترضان در سال ١٩٨٨ هستند.

برمه پس از انتخابات نوامبر سال ٢٠١٠ به حکومت نظامیان پایان داد و با آزاد شدن تعدادی از زندانیان سیاسی و رفع محدودیتهای رسانه ای، حرکت به سوی اصلاحات سیاسی و اقتصادی آغاز شده است.

با به جریان افتادن روند اصلاحات، کشورهای غربی بسیاری از تحریمهای اعمال شده علیه دولت پیشین نظامی برمه را لغو کرده اند.

مصائب مسلمانان برمه

با این حال، دولت جدید در مهار گروههای افراطی بودایی که از زمان سقوط حکومت نظامیان به سرکوب اقلیت مسلمان برمه پرداخته اند، عملا ناموفق بوده است.

جاناتان هد، خبرنگار بی بی سی در برمه ماه گذشته گزارش داد که در کنار خصومت شدید اکثریت بودایی علیه مسلمانان، سیاست غیر رسمی جداسازی و تبعیض دولت برمه باعث فقر اقلیت مسلمان شده و آنان را عملا در حاشیه قرار داده است.

ناظران گفته اند مقامات برمه‌ای 'نگرانی‌های امنیتی' را دلیل برقراری این محدودیت‌ها اعلام می‌کنند. اما اعمال محدودیت‌ها در مورد تنها یک گروه، یادآور دوران آپارتاید در آفریقای جنوبی، و یا جداسازی و تبعیض علیه سیاهپوستان در ایالات جنوبی آمریکاست.

حزب توسعه ملیت‌های راخین، که اکنون یکی از بزرگترین احزاب حاضر در پارلمان برمه است، معمولا به تهییج احساسات ضد اسلامی متهم می‌شود.

یکی از سخنگویان این حزب اخیرا گفته بود حتی اگر دولت برمه هم بخواهد مسلمانان آواره شده را به خانه‌هایشان بازگرداند، 'مردم محلی' اجازه این کار را نخواهند داد.

در بیست و پنجمین سالگرد اعتراضاتی که به شکل گرفتن جنبش دموکراسی خواه برمه انجامید، آن کشور به شدت گرفتار کینه و خصومت قومی و مذهبی اکثریت بودایی علیه اقلیت مسلمان است.

مطالب مرتبط