دولت سوریه حمله به محل حضور بشار اسد را تکذیب کرد

اسد
Image caption خبرگزاری دولتی تصویری از بشار اسد را هنگام نماز منتشر کرده است

خبرگزاری‌ها از آتشباری به یکی از مناطق دمشق هنگام حضور رئیس جمهور سوریه در این محله خبر داده‌اند اما منابع دولتی این خبر را نادرست خوانده‌اند.

روز پنجشنبه ١٧ مرداد (٨ اوت)، برخی منابع خبری گزارش کردند که هنگامی که بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، برای شرکت در نماز روز عید فطر در مسجدی در یکی از محله های مرفه پایتخت حضور داشت، این محله هدف اصابت تعدادی گلوله خمپاره قرار گرفت. مشخص نیست که اقدام مخالفان حکومت سوریه در آتشباری به سوی این محله با حضور رئیس جمهوری ارتباطی داشته است یا نه.

گروه ناظران حقوق بشر سوریه، مستقر در لندن، گفته است که اوایل روز جمعه، سه گلوله خمپاره به نقاطی در محله مالکیه اصابت کرد و ساکنان محلی نیز از وقوع انفجارهایی در منطقه خبر داده‌اند. این محله پیش از این کمتر هدف حمله شورشیان قرار گرفته بود.

در پی انتشار این گزارش، خبرگزاری دولتی سوریه - سانا - به نقل از عمران الزعبی، وزیر اطلاع‌رسانی این کشور، نوشت که برخی رسانه‌ها از حمله به کاروان خودروهای حامل رئیس جمهوری و همراهانش خبر داده اند اما این گزارش‌ها نادرست است.

آقای الزعبی با اشاره به پخش این خبر از تلویزیون ماهواره‌ای العربیه، متعلق به عربستان سعودی، گفت: "این گزارش کاملا بی اساس و صرفا منعکس کننده امید و آرزوی برخی رسانه‌ها و دولت‌های حامی آنهاست."

Image caption وزیر اطلاع رسانی سوریه گفته است بشار اسد رانندگی اتومبیل را شخصا بر عهده داشت

وزیر اطلاع‌رسانی سوریه گفته است که رئیس جمهوری در حالیکه شخصا رانندگی اتومبیل خود را بر عهده داشت، برای نماز عید فطر به مسجد مالک ابن انس رفت و با مردم حاضر در مسجد دست داد.

تلویزیون و خبرگزاری دولتی سوریه تصاویری از بشار اسد را هنگام اقامه نماز عید فطر در مسجد مالک ابن انس در محله مالکیه دمشق نشان داده‌اند . با اینهمه، برخی مخالفان حکومت سوریه ادعا کرده‌اند که این تصاویر به سال‌های قبل تعلق دارد.

در همانحال، خبرگزاری دولتی سوریه گزارش کرده است که نیروهای مخالف حکومت، زیارتگاه حضرت زینب در دمشق را هدف خمپاره قرار دادند اما در این حمله به کسی آسیب نرسید.

در حالیکه از زمان آغاز بحران سیاسی سوریه، بشار اسد به ندرت در انظار عمومی ظاهر می‌شد، طی یک هفته اخیر سه بار گزارش‌هایی از حضور او در گردهمایی های مختلف از رسانه‌ها سوریه انتشار یافته است.

دولت سوریه گفته است که در هفته‌های اخیر، نیروهای دولتی به پیروزی‌هایی در برابر مخالفان مسلح دست یافته‌اند و ممکن است هدف رئیس جمهوری از حضور بیشتر در مجامع عمومی، تاکید بر تسلط حکومت بر اوضاع باشد.

بحران سیاسی سوریه از اوایل سال ٢٠١١ و در جریان حرکت موسوم به "بهار عربی" با تظاهراتی برای انجام اصلاحات سیاسی و مبارزه با فساد آغاز شد اما دولت با اعزام واحدهای ارتش، در صدد خاتمه دادن به تظاهرات برآمد.

حرکت اعتراضی در سوریه در ماه‌های بعد به درگیری مسلحانه بین مخالفان و نیروهای دولتی و بروز شرایط جنگ داخلی در سوریه منجر شد که به گفته سازمان ملل، تا کنون بیش از یکصد هزار کشته برجای گذاشته است.

مطالب مرتبط