پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

افسون هنر نو

در حالی که قرن نوزدهم به پایان خود نزدیک می‌شد، سبک هنری تازه و پرزرق و برقی سراسر اروپا را در می‌نوردید. سبکی که نقطه پایان قرن شد. پایانی باشکوه، منحط و پر بیم و امید برای قرن نوزدهم. این سبک هنری آرت نوو یا هنر نو بود.

هنر نو از میان نیروهای تاریک و پر جنب و جوش شهرهای صنعتی اروپا برمی‌خاست. در عصر داروین و فروید، تمرکز این سبک هم بر طبیعت، لذت‌جویی و سکس بود.

در عرض تنها یک دهه، هنر نو از هیچ به همه جا رسید. استقبال طبقه متوسط رو به شکوفایی اروپا، موجب تقلید و تولید انبوه آثاری به این سبک شد. سبکی که در آغاز خودش رو انقلابی به نام زیبایی، حقیقت و طبیعت معرفی می‌کرد، در نهایت کارش به استهزا، فساد و انحطاط کشید.

در مجموعه "افسون هنر نو" از شماری شهرهای بزرگ اروپا دیدن خواهم کرد از جمله پاریس، لندن، و وین که برای مدتی کوتاه، محل شکوفایی هنرمندان صاحب‌سبکی چون امیل گله، نقاشانی چون گوستاو کلیمت و کارآفرینان پیشرویی چون آرتور لیبرتی بودند.

با ما از طریق صفحه فیس‌بوک بخش دوبلاژ facebook.com/bbcpersian.dubbing و یاآدرس ایمیل Doublage@bbc.co.uk در ارتباط باشید و نظرات و پیشنهادهای خود را در میان بگذارید.

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، زمان پخش این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.