پزشک چینی به اتهام دزدیدن و فروش نوزادان بازداشت شد

یکی از نوزادان یافت شده
Image caption پوشش خبری فروش یک نوزاد باعث شد دهها زوج دیگر به پلیس مراجعه کنند

پلیس چین یک مامای زن و همکارانش را به اتهام دزدیدن و فروش نوزادان بازداشت کرده است.

رسانه‌های دولتی چین روز جمعه، ٩ اوت (١٨ مرداد)، گزارش کردند که ماموران پلیس موفق شده‌اند دو نوزاد دختر را پیدا کنند که توسط ماما دزدیده و به دو خانواده فروخته شده بودند.

براساس این گزارش، این دو نوزاد دختر ماه گذشته در بیمارستانی در شهرستان فوپینگ در استان شانسی، در شمال چین، متولد شدند اما ژانگ شوشیا، مامای بیمارستان، به مادرشان گفت که هر دو نوزاد دچار عوارض مادرزادی هستند که درمان‌پذیر نیست و به زودی به مرگ آنها منجر می‌شود.

او به دروغ به دیگر اعضای این خانواده هم گفت که دست و پای نوزادان شکسته و آنها در وضعیتی نیستند که کسی بتواند آنها را ببیند.

اوایل این هفته گزارش‌هایی در رسانه‌های چین منتشر شد حاکی از اینکه یک نوزاد پسر که به مبلغ شصت هزار یوآن (کمتر از ده هزار دلار) به خانواده یک کشاورز ساکن استان هنان فروخته شده بود، توسط ماموران پلیس پیدا و به خانواده‌اش بازگردانده شده است.

پزشک بیمارستان محل تولد این نوزاد پسر پس از آن بازداشت شد که اعضای خانواده نسبت به ادعای او در مورد بیماری لاعلاج نوزاد تردید پیدا کردند و ماجرا را به اطلاع پلیس محلی رساندند.

بازداشت‌های قبلی

Image caption دزدیدن و فروش نوزادان تا حدودی ناشی از اعمال سیاست تک فرزندی دولت چین است

پلیس بعدا این پزشک و دو نفر دیگر را به اتهام دزدیدن و فروش نوزاد پسر بازداشت کردند و اطلاع‌رسانی در مورد این ماجرا باعث شد تا کسان دیگری، از جمله والدین دو دختر نوزاد به پلیس مراجعه کنند.

یکی از این دو دختر نزد خانواده‌ای در استان شاندونگ، حدود پانصد کیلومتری از محل تولدش، و دیگری نزد خانواده ای در فاصله یکصد و شصت کیلومتری فوپینگ پیدا شدند. تا کنون پنج تن از مقامات محلی منطقه فوپینگ، از جمله مدیر اداره بهداشت و رئیس بیمارستان محلی در ارتباط با فروش نوزادان دستگیر شده‌اند.

منابع پلیس گفته‌اند که تا کنون پنجاه و پنج مورد گزارش دزدیدن و فروش احتمالی نوزادان دریافت کرده‌اند که نام ژانگ شوشیا در بیست و شش گزارش به چشم می‌خورد.

قاچاق و فروش نوزادان به یک مشکل عمده در جمهوری خلق چین تبدیل شده که تا حدودی ناشی از اجرای سیاست "تک فرزندی" به منظور جلوگیری از افزایش جمعیت است.

طبق این سیاست، هر زوج شهری تنها مجاز به داشتن یک فرزند است و در مناطق روستایی، اگر فرزند اول یک خانواده دختر باشد، خانواده می‌تواند یک فرزند دیگر هم داشته باشد.

با توجه به گرایش‌های فرهنگی خانواده‌های چینی، داشتن نوزاد پسر یک موهبت محسوب می شود در حالیکه گاه برخی خانواده ها، نوزاد دختر خود را می‌فروشند یا سر راه می‌گذارند تا بتوانند فرزند دیگری داشته باشند.

در ماه دسامبر سال گذشته، پلیس چین اعلام کرد که توانسته است ٨٩ نوزاد را که ربوده و فروخته شده بودند نجات دهد و در این ارتباط، بیش از سیصد عضو یک شبکه قاچاق نوزاد را بازداشت کند.

مطالب مرتبط