دو خلبان خطوط هوایی ترکیه در لبنان ربوده شدند

Image caption گروهی که خود را "زوار امام رضا" نامیده اند، مسئولیت این آدم ربایی را برعهده گرفته است

دو خلبان خطوط هوایی ترکیه در نخستین ساعات امروز توسط مردان مسلح در بیروت، پایتخت لبنان ربوده شدند.

براساس گزارش های دریافتی، مردان مسلح ناشناسی اتوبوس حامل کارکنان شرکت هوایی ترکیه را در حالی که تنها چند متر از یکی از پست های بازرسی در نزدیکی فرودگاه رفیق حریری فاصله داشت، متوقف کرده و این دو خلبان را ربودند.

به هنگام بروز این حادثه تعدادی دیگر از خدمه شرکت هواپیمایی ترکیه سوار بر این اتوبوس بودند.

وزارت کشور لبنان این آدم ربایی را تایید کرده است.

گروهی که خود را "زوار امام رضا" نامیده اند، مسئولیت این آدم ربایی را برعهده گرفته است. این گروه گفته که در مقابل ۹ لبنانی که در سال ۲۰۱۲ میلادی در سوریه به گروگان گرفته شده اند، حاضر به آزاد کردن این دو خلبان هستند.

در مه سال ۲۰۱۲ میلادی، ۹ زائر شیعه لبنانی به هنگام بازگشت از یک سفر زیارتی از ایران در شهر حلب در شمال سوریه ناپدید شدند.

گروه شورشی موسوم به "طوفان شمالی" از گروههای مسلح مخالف دولت سوریه که در نزدیکی مرز ترکیه مستقر است، مسئولیت ربودن ۹ زائر لبنانی را برعهده گرفت.

تاکنون چندین دور مذاکره برای آزاد کردن این زائران با شکست روبرو شده است.

Image caption در پی این آدم ربایی نیروهای نظامی لبنان در اطراف فرودگاه به گشت زنی پرداخته‌اند

خانواده های این زائران معتقدند که دولت ترکیه می تواند از نفوذش بر شورشیان مخالف دولت بشار اسد برای آزادی این زائران استفاده کند .

وزارت امور خارجه ترکیه با صدور بیانیه ای از شهروندانش که در لبنان هستند خواسته تا در صورت امکان خاک آن کشور را ترک کنند.

ترکیه در درگیری های سوریه از شورشیان سنی مذهب مخالف دولت بشار اسد حمایت می کند. این در حالی است که اکثر شیعیان لبنان از هواداران بشار اسد هستند.

برادر یکی از زائرانی که در سال ۲۰۱۲ میلادی در نزدیکی مرز ترکیه به گروگان گرفته شده، به بی بی سی عربی گفته که وابستگان گروگان ها در ربودن این دو خلبان ترک نقشی نداشته اند. اما در عین حال افزوده که که از ربودن این دو خلبان به عنوان اهرم فشاری برای آزاد کردن ۹ گروگان استقبال می کنند.

سخنگوی وزارت خارجه ترکیه به خبرگزاری رویترز گفته که او با مقامات لبنانی در این مورد تماس گرفته است.

آدم ربایی اخیر تازه ترین مورد از مجموعه حوادث مرتبط با درگیری ها در سوریه، کشور همسایه لبنان است.

بر اساس برآوردهای سازمان ملل تاکنون بیش از یکصد هزار نفر در درگیری های ۲۸ ماه گذشته در سوریه کشته شده اند. این درحالی است که بالغ بر یک و نیم میلیون سوری هم از ترس جنگ به کشورهای همسایه گریخته اند.

مطالب مرتبط