دیدار وزرای امور خارجه و دفاع آمریکا و روسیه در واشنگتن

دیدار وزرای امور خارجه و دفاع آمریکا و روسیه در واشنگتن آغاز شده است.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در این دیدار نسبت به دستیابی به پیشرفت هایی در مورد سیستم دفاع موشکی، افغانستان، کره شمالی، سوریه و ایران ابراز امیدواری کرد.

این دیدار چند روز پس از آن صورت می گیرد که باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد دیدار از قبل برنامه ریزی شده خود را با ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، به دلیل اقدام روسیه در مورد اعطای پناهندگی موقت به ادوارد اسنودن، لغو کرده است.

ادوارد اسنودن، تحلیل گر سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سی آی ای)، به دلیل افشای اطلاعاتی در مورد برنامه سری تجسس و نظارت الکترونیکی آمریکا از آن کشور گریخت و اکنون واشنگتن در پی بازگرداندن و محاکمه او است.

یکی از سخنگویان وزارت خارجه آمریکا گفته است گفتگوهای امروز بین جان کری و چاک هیگل وزرای خارجه و دفاع امریکا با سرگئی لاوروف و سرگئی شویگو وزرای خارجه و دفاع روسیه صمیمانه نخواهد بود.

گفته شده تصمیم روسیه مبنی بر اعطای پناهندگی به آقای اسنودن که خشم مقامات آمریکایی را برانگیخته از جمله موضوعات مورد بحث نشست امروز خواهد بود.

به گفته خبرنگاران، آمریکا همواره از حمایت روسیه از رژیم بشار اسد در جریان جنگ داخلی در سوریه ابراز نارضایتی کرده است.

نقض حقوق مدنی در روسیه، طرح سپر دفاع موشکی، رعایت حقوق بشر و به فرزند خواندگی کودکان روس توسط خانواده های آمریکایی از جمله مسائلی هستند که روابط دو کشور را تحت الشعاع قرار داده اند.

روسیه در واکنش به اقدام آمریکا در مورد لغو دیدار ماه آینده رهبران دو کشور گفته است که از این تصمیم "دلسرد" شده است.

مطالب مرتبط