طرح توسعه شهرک‌های یهودی‌نشین در اراضی اشغالی خشم فلسطینیان را برانگیخت

Image caption طبق قوانین بین المللی شهرک های یهودی نشین در اراضی اشغالی فلسطینی غیرقانونی است

تائید طرح ساخت بیش از یک هزار واحد مسکونی جدید در شهرک های یهودی نشین در اراضی اشغالی فلسطینی از سوی دولت اسرائیل، با خشم فلسطینیان رو به رو شده است.

یوری آریل، وزیر مسکن اسرائیل گفته است که این واحد های مسکونی در کرانه باختری و بیت المقدس شرقی ساخته می شوند.

این اقدام سه روز مانده به از سرگیری گفت و گوهای صلح میان اسرائیل و فلسطینیان صورت می گیرد. قرار است مذاکره مستقیم که از سپتامبر ۲۰۱۰ متوقف مانده بود در بیت المقدس برگزار شود.

مذاکره‌کنندگان فلسطینی گفته اند که تائید طرح افزایش واحدهای مسکونی در شهرک های یهودی نشین، می تواند موجب زیر سئوال رفتن خلوص نیت اسرائیل در مذاکره باشد.

از جمله صائب عریقات، مذاکره کننده ارشد فلسطینی به خبرگزاری رویترز گفت: "اگر دولت اسرائیل باور دارد که می تواند هر هفته با توسعه شهرک ها خطوط قرمز را رد کند و به این رفتار خود ادامه دهد، در واقع تبلیغ بی ثباتی در منطقه را می کند."

حنان عشراوی، عضو کمیته اجرای سازمان آزادیبخش فلسطین نیز به بی بی سی گفت: "به نظر ما اسرائیل عمدا قصد دارد به آمریکا و کشورهای دیگر پیام دهد که 'ما می خواهیم به تصرف زمین های بیشتر ادامه دهیم، شهرک های بیشتری بسازیم و راه حل ایجاد دو کشور را از بین ببریم'."

برای آغاز این مذاکرات اسرائیل با آزادی بیش از صد زندانی فلسطینی موافقت کرده که قرار است نخستین گروه از آنها روز ۱۳ اوت آزاد شوند.

بیش از نیم میلیون نفر یهودی در ۱۰۰ شهرک در اراضی اشغالی فلسطینی در کرانه باختری و بیت المقدس شرقی اسکان داده شده اند. این اراضی در پی جنگ شش روزه اعراب و اسرائیل در سال ۱۹۶۷ به اشغال اسرائیل در آمد.

اسرائیل بیت المقدس را "پایتخت یکپارچه" خود می خواند که مورد قبول فلسطینیان نیست.

آقای آریل گفته است که حدود ۸۰۰ دستگاه آپارتمان در بیت المقدس شرقی و حدود ۴۰۰ دستگاه دیگر در چندین شهرک بزرگ در کرانه باختری ساخته می شود.

او گفت: "هیچ کشور در دنیا از کشوری دیگر دستور نمی گیرد که کجا خانه بسازد و کجا نسازد."

آقای آریل گفت: "ما به خانه سازی در تمام کشور ادامه می دهیم ... در حال حاضر این تصمیم درستی برای صهیونیسم و اقتصاد است."

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی پیشتر بارها گفته بود که در صورتیکه اسرائیل توسعه شهرک های یهودی نشین را متوقف نکند، حاضر به از سرگیری مذاکرات نیست. اما در دیدار اخیرش با جان کری، وزیر خارجه اسرائیل برای آغاز مذاکرات توافق کرد.

طبق قوانین بین المللی این شهرک ها غیرقانونی است که از سوی اسرائیل پذیرفتنی نیست.

مطالب مرتبط