اسرائیل اولین گروه زندانیان فلسطینی را آزاد می‌کند

Image caption آزادی زندانیان یکی از خواسته های اصلی فلسطینیان است

دولت اسرائیل در چارچوب گفتگوهای صلح با فلسطینی‌ها و در مرحله اول از یک روند طولانی‌تر، با آزادی ۲۶ زندانی فلسطینی موافقت کرده است.

قرار است که اسامی این افراد تا ساعاتی دیگر در وب سایت سازمان زندان‌های اسرائیل اعلام شود.

بنا بر بیانیه دفتر نخست وزیر اسرائیل، ۱۴ نفر از این زندانی‌ها اهل غزه و ۱۲ نفر نیز از کرانه غربی رود اردن هستند.

برنامه دولت راستگرای بنیامین نتانیاهو برای آزادی ده‌ها زندانی فلسطینی در اسرائیل جنجال برانگیز بوده است.

گفته می‌شود آمریکا برای جلب اعتماد فلسطینی‌ها در روند صلح بر آزادی شماری از زندانیان آن‌ها تاکید دارد اما در داخل اسرائیل خانواده بعضی از کسانی که در حملات گروه‌های فلسطینی کشته شده‌اند، طی هفته‌های گذشته به تصمیم دولت اسرائیل به شدت اعتراض کرده‌اند.

دولت آقای نتانیاهو می‌گوید که هشت نفر از این زندانیان «امنیتی» قرار بود که سه سال دیگر آزاد شوند، دو نفر آن‌ها نیز شش ماه از مدت حبسشان باقی مانده بود.

این تصمیم روز یکشنبه در یک هیات بلندپایه به ریاست موشه یعلون، وزیر دفاع اسرائیل، اتخاذ شد. زیپی لیونی، وزیر دادگستری که مذاکره کننده ارشد اسرائیل در روند مذاکرات صلح است، نیز در این هیات عضویت دارد.

در بیانیه دفتر نخست وزیر اسرائیل آمده است: «این زندانی‌ها ۴۸ ساعت پس از انتشار فهرست اسامی آزاد خواهند شد. در جریان بررسی آزادی آن‌ها بر این نکته تاکید شد که اگر حتی یکی از کسانی که آزاد می‌شود به فعالیت‌های تخاصم جویانه علیه اسرائیل دست بزند، برای تکمیل دوره حبس به زندان بازگردانده خواهد شد.»

Image caption شهرک سازی‌های اسرائیل با وجود از سرگیری مذاکرات متوقف نشده است

این تصمیم سه روز پیش از دیدار مذاکره کنندگان اسرائیلی و فلسطینی در بیت المقدس انجام می‌شود. دیدار پیشین آن‌ها حدود دو هفته پیش در واشنگتن، پایتخت آمریکا، انجام شده بود.

شهرک سازی‌های جدید

از سوی دیگر، تائید طرح ساخت بیش از یک هزار واحد مسکونی جدید در شهرک‌های یهودی نشین در اراضی اشغالی فلسطینی از سوی دولت اسرائیل، با خشم فلسطینیان رو به رو شده است.

اوری آریل، وزیر مسکن اسرائیل، گفته است که این واحد‌های مسکونی در کرانه غربی و شرق بیت المقدس ساخته می‌شوند.

مذاکره‌کنندگان فلسطینی گفته‌اند که تائید طرح افزایش واحدهای مسکونی در شهرک‌های یهودی نشین، می‌تواند موجب زیر سئوال رفتن خلوص نیت اسرائیل در مذاکره باشد.

صائب عریقات، مذاکره کننده ارشد فلسطینی، به خبرگزاری رویترز گفت: «اگر دولت اسرائیل باور دارد که می‌تواند هر هفته با توسعه شهرک‌ها خطوط قرمز را رد کند و به این رفتار خود ادامه دهد، در واقع تبلیغ بی‌ثباتی در منطقه را می‌کند.»

حنان عشراوی، عضو کمیته اجرای سازمان آزادیبخش فلسطین، نیز به بی‌بی سی گفت: «به نظر ما، اسرائیل عمدا قصد دارد به آمریکا و کشورهای دیگر پیام دهد که «ما می‌خواهیم به تصرف زمین‌های بیشتر ادامه دهیم، شهرک‌های بیشتری بسازیم و راه حل ایجاد دو کشور را از بین ببریم».»

بیش از نیم میلیون نفر یهودی در ۱۰۰ شهرک در اراضی اشغالی فلسطینی در کرانه غربی و بیت المقدس شرقی اسکان داده شده‌اند. این اراضی در پی جنگ شش روزه اعراب و اسرائیل در سال ۱۹۶۷ به اشغال اسرائیل در آمد.

اسرائیل بیت المقدس را «پایتخت یکپارچه» خود می‌خواند که مورد قبول فلسطینیان نیست.

وزیر مسکن اسرائیل گفته است که حدود ۸۰۰ آپارتمان در بیت المقدس شرقی و حدود ۴۰۰ دستگاه دیگر در چندین شهرک بزرگ در کرانه غربی ساخته می‌شود.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی پیش‌تر بار‌ها گفته بود که در صورتیکه اسرائیل توسعه شهرک‌های یهودی نشین را متوقف نکند، حاضر به از سرگیری مذاکرات نیست. اما در دیدار اخیرش با جان کری، وزیر خارجه اسرائیل برای آغاز مذاکرات توافق کرد.

طبق قوانین بین المللی این شهرک‌ها غیرقانونی است که از سوی اسرائیل پذیرفتنی نیست.

مطالب مرتبط