مادر بازرگان بریتانیایی برای اولین بار درباره پروند قتل پسرش در چین صحبت کرد

مادر نیل هیوود، بازرگان بریتانیایی که در چین کشته شد، برای اولین بار به طور علنی درباره پرونده‌ای صحبت کرده که پای بو شیلای، سیاستمدار بلند پایه چین را به میان کشید.

آن هیوود در بیانیه ای که در وال استریت ژورنال انتشار یافت، از مقامات چینی درخواست کرد تا به خانواده پسرش کمک های "قابل توجه" خود را ارائه دهند.

خانواده آقای هیوود خواهان هشت میلیون دلار غرامت شده‌اند.

بو شیلای، از مقامات برجسته سابق حزب کمونیست و دولت جمهوری خلق چین بود.

گو کایلای، همسر آقای بو به اتهام قتل نیل هیوود در سال ۲۰۱۱ در استان چونگکینگ، به زندان محکوم شد.

رئیس پلیس چونگکینک نیز به اتهام سرپوش گذاشتن بر حقایق، به حبس در زندان محکوم شده است.

قتل نیل هیوود که گفته می شود به خاطر مناقشه ای بر سر معامله ای تجاری روی داده است، عرصه سیاسی چین را به لرزه در آورد.

این جنجال منجر به برکناری بو شیلای، یکی از قدرتمندترین سیاستمداران چین، از ریاست حزب کومونیست چنگکینگ و تمامی سمت های سیاسی او شد.

ماه پیش نیز دولت چین اعلام کرد که آقای بو به فساد مالی، دادن رشوه و سوء استفاده از قدرت متهم شده است.

هنوز تاریخی برای محاکمه او که زمانی سیاستمداری عالی رتبه بود و حدودا یک سال است در انظار عمومی ظاهر نشده، مقرر نشده است.

Image caption بو ژیلای در مارس ۲۰۱۲ از تمامی سمت های سیاسی خود برکنار شد

آن هیوود در بیانیه خود گفته است حتی با آنکه معلوم شد مرگ پسرش در اثر قتلی اتفاق افتاده که به طور "سازمان یافته قصد پنهان کاری آن را داشتند"، به این دلیل تا به حال سکوت کرده که بیش از این مایه "شرمساری" مقامات چینی نشود.

او در بخشی از این بیانیه نوشته است: " در حالی که خودم هنوز عزاداری می کنم، بیشترین نگرانی من از بابت امنیت و سلامت دو فرزند نیل است."

او نوشت: " آنها اکنون ۸ و ۱۲ سال سن دارند و شدیدا نسبت به فاجعه قتل پدرشان آسیب پذیر هستند. از آنجایی که نیل تنها نان آور خانه بود، آنها همچنین نگران آینده بی ثبات و نامعلوم خود هستند."

با وجود آنکه این موضوع بارها محتاطانه با مقامات چینی مطرح شده بود، خانم هیوود می گوید که "هیچ واکنش عملی و کافی" از سوی آنها نشان داده نشده است.

خانم هیوود خواستار آن شد که مقامات از خود رفتاری "قاطعانه و همراه شفقت نشان دهند" تا موجب تسکین خانواده از عواقب ناهنجار این جنایت وحشتناک شوند.

آقای هیوود با خانمی چینی به نام وانگ لولو ازدواج کرده بود. آنطور که از گزارش های رسانه ها بر می آید، همسر او به همراه دو فرزندش هنوز در پکن زندگی می کنند.

سفارت بریتانیا در پکن به نمایندگی از خانواده آقای هیوود با مقامات چینی تماس گرفته اند.

جسد نیل هیوود در نوامبر ۲۰۱۱ در هتلی چنگکینگ پیدا شد.

گو کایلای در اوت ۲۰۱۲ به اتهام مسموم کردن او حبس و به اعدام تعلیقی محکوم شد.

وانگ لیجون در مقام رئیس پلیس و معاون شهردار چونگ‌کینگ به ۱۵ سال حبس محکوم شد. رفتن او به کنسولگری آمریکا در چنگدو، که فوریه گذشته (بهمن ۱۳۹۰) اتفاق افتاد، شروع برملا شدن ماجرا بود.

مطالب مرتبط