تنش میان بریتانیا و اسپانیا بر سر ایست‌های بازرسی در مرز جبل‌الطارق

دولت بریتانیا اعلام کرده است که احتمال اقدام قانونی در برابر برپایی ایست‌های بازرسی بیشتر در مرز جبل‌الطارق با اسپانیا را مد نظر قرار می‌دهد.

یک سخنگوی دولت بریتانیا اعلام کرده که دیوید کامرون، نخست‌وزیر این کشور از برچیده نشدن این ایست‌های بازرسی ظرف روزهای گذشته بسیار ناخرسند است.

دولت اسپانیا اعلام کرده که این ایست‌های بازرسی برای مقابله با قاچاق مواد مخدر ضروری هستند و نمی‌تواند آنها را تعطیل کند.

سخنگوی دولت اسپانیا اعلام کرده که ممکن است اسپانیا این مساله را در شورای امنیت سازمان ملل مطرح کند. به گفته او علاوه بر این، مساله آب‌های مورد مناقشه دو کشور نیز توسط اسپانیا در شورای امنیت مطرح می‌شود.

تنش‌های جدید از آن جا آغاز شد که جزیره‌ای مصنوعی در جبل‌الطارق ساخته شد که اسپانیایی‌ها می‌گویند ماهیگیری در این منطقه را به خطر می‌اندازد.

دولت اسپانیا ایست‌های بازرسی مرزی بر پا کرده که به شکل‌گیری صف‌های طولانی منجر شده و از هر ماشینی که بخواهد وارد قلمرو بریتانیا شود یا از آن بیرون بیاید ۵۰ یورو می‌گیرد.

جبل الطارق شبه جزیره‌ای به وسعت حدود ۷ کیلومتر مربع در جنوب اسپانیا است و حدود سی هزار نفر جمعیت دارد و اگرچه از سال ۱۷۱۳ میلادی تحت حاکمیت بریتانیا قرار داشته، اما اسپانیا بر آن ادعاهای ارضی دارد.

سخنگوی دولت بریتانیا گفته که این اختلاف با اسپانیا را در اتحادیه اروپا مطرح خواهد کرد.

جبل‌الطارق یکی از تفریح‌گاه‌هایی است که گردشگرهای بریتانیایی علاقه زیادی برای گذراندن تعطیلات خود در آن دارند. با برپایی ایست‌های بازرسی جدید اسپانیا، بریتانیایی‌هایی که قصد سفر به جبل‌الطارق را داشته‌اند به ناچار در صف‌های طولانی به سر برده‌اند و به این امر معترض هستند.

مطالب مرتبط