وزیر خارجه آمریکا: شهرک‌سازی نباید مذاکرات صلح را به مخاطره اندازد

کری
Image caption کری شهرک‌سازی را نامشروع دانسته اما خواسته است مذاکرات صلح ادامه یابد

جان کری، وزیر خارجه آمریکا با "غیرمشروع" خواندن ایجاد شهرک‌های یهودی نشین، گفته است که تصمیم اخیر اسرائیل در توسعه این شهرک‌ها نباید مانع ادامه مذاکرات صلح خاورمیانه شود.

با وجود توافق اسرائیل و تشکیلات خودگردان فلسطینی برای از سرگیری مذاکرات صلح با میانجیگری آمریکا، روز یکشنبه این هفته، دولت اسرائیل احداث یکهزار و دویست واحد مسکونی جدید در اراضی اشغالی فلسطینیان را تصویب کرد که با واکنش تند مقامات فلسطینی مواجه شد.

این ساختمان‌ها در بخش‌هایی از کرانه باختری رود اردن و بخش شرقی بیت المقدس احداث می‌شود که در جریان جنگ شش روزه اعراب و اسرائیل در سال ١٩٦٧ به تصرف ارتش اسرائیل در آمد.

آقای کری که به کشور کلمبیا سفر کرده، در یک نشست خبری گفت که مصوبه دولت اسرائیل "تا حدودی قابل پیش‌بینی" بود و افزود که "مطلع بودیم که قرار است ساختمان‌سازی در برخی مناطق ادامه یابد و فکر می‌کنم که فلسطینیان این موضوع را درک می‌کنند."

وزیر خارجه آمریکا افزود که یک بخش از این مصوبه "دور از انتظار" بوده و این موضوع در حال حاضر مورد بررسی است.

گفته شده است که تصمیم دولت اسرائیل به دلیل پافشاری احزاب راستگرای عضو کابینه ائتلافی بنیامین نتانیاهو اتخاذ شده است.

این گروه از اعضای کابینه اسرائیل با شرایط از سرگیری مذاکرات صلح، از جمله آزاد کردن گروهی از زندانیان فلسطینی از زندان‌های اسرائیل هم مخالفت کرده‌اند.

شهرک‌سازی و مذاکرات صلح

Image caption شهرک‌سازی از موانع اصلی بر سر راه مذاکرات صلح اسرائیل و فلسطینیان بوده است

ساخت و ساز و سکونت اسرائیلیان در اراضی اشغالی در جنگ ژوئن سال ١٩٦٧ که به ایجاد شهرک‌های یهودی نشین موسوم است، از جمله موانع اصلی بر سر راه مذاکرات صلح فلسطینیان و اسرائیل بوده است. این مذاکرات از سه سال پیش کمابیش متوقف بوده و اخیرا به ابتکار وزیر خارجه آمریکا از سر گرفته شده است.

فلسطینیان این اراضی را بخشی از کشور مستقل فلسطینی محسوب می‌کنند و قوانین بین‌المللی نیز تغییر در اراضی اشغالی در جنگ را ممنوع کرده است.

یک روز پس از انتشار خبر تصویب گسترش شهرک‌های یهودی نشین، دولت اسرائیل در اجرای توافق از سرگیری مذاکرات صلح، فهرست اسامی بیست و شش زندانی فلسطینی را منتشر کرد که قرار است از زندان آزاد شوند.

اسرائیل این افراد را به اقدامات "تروریستی" و قتل شهروندان اسرائیلی متهم و آنان را به دوره‌های طولانی حبس محکوم کرده بود.

آقای کری از دو طرف خواسته است تا همچنان به دور جدید مذاکرات صلح پایبند باقی بمانند و به "مسایل اساسی" مورد اختلاف مانند امنیت اسرائیل و مرزهای کشور فلسطینی بپردازند.

وی گفت: "پس از اینکه موضوع امنیت و مرزها حل و فصل شد، می‌توان مساله شهرک‌سازی را نیز حل کرد و به همین دلیل هم من از هر دو طرف می‌خواهم به اقدامات طرف دیگر واکنش تحریک‌آمیز نشان ندهند و از اقدامات تحریک‌آمیز خودداری ورزند."

مطالب مرتبط