رئیس جمهوری جدید مالی انتخاب شد

Image caption سیسه (چپ) شکست خود در انتخابات را پذیرفت و انتخاب کیتا را به او تبریک گفت

رئیس جمهوری جدید مالی انتخاب شده است.

روز سه شنبه، ٢٢ مرداد (١٣ اوت)، کمیسیون انتخابات مالی اعلام کرد که با خاتمه شمارش آرا در مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری مالی، ابراهیم بوبکر کیتا توانسته است اکثریت آرا را کسب کند و به این ترتیب، رئیس جمهوری جدید این کشور است.

رقیب آقای کیتا در مرحله دوم انتخابات، سومایلا سیسه، وزیر دارایی پیشین بود که نتیجه انتخابات را پذیرفته و به این ترتیب، از یک دوره طولانی بحث و جدل در این زمینه جلوگیری به عمل آمده است.

آقای سیسه در دور اول توانسته بود حدود بیست درصد آرا را در مقابل حدود چهل درصد آرای آقای کیتا به دست آورد اما گفته بود که در مرحله دوم، "تقلب گسترده" روی داده و بیش از چهارصد هزار برگه رای بدون دلیل ابطال شده است.

انتخابات ریاست جمهوری پس از بیش از یک سال ناآرامی در مالی برگزار شد که با کودتای نظامیان آغاز و به شورش گروه های اسلامگرای تندرو و تسلط آنان بر بخش‌هایی از مالی منجر گردید.

در حالیکه شورشیان پس از تصرف مناطقی در شمال این کشور، به سوی پایتخت در حرکت بودند، دولت فرانسه با اعزام واحدهای نظامی در حمایت از ارتش مالی، باعث شکست شورشیان و تسلط دولت موقت بر کشور شد.

اعلام نتیجه انتخابات راه را برای اعطای حدود چهار میلیارد دلار کمک خارجی نیز هموار می‌کند زیرا کمک کنندگان خارجی بازگشت دموکراسی را به عنوان پیش شرط عمل به تعهدات خود عنوان کرده بودند.

با توجه به موفقیت ابراهیم بوبکر کیتا در مرحله اول انتخابات، پیروزی او در مرحله دوم دور از انتظار نبود و اواخر روز دوشنبه، سومایلا سیسه، همراه با همسرش، در اقامتگاه آقای کیتا حضور یافت و انتخاب رئیس جمهوری جدید را به او تبریک گفت.

مرحله اول انتخابات با حضور بیست و هفت نامزد برگزار شد اما بیست و دو نامزد شکست خورده در دور اول گفتند که در مرحله دوم، از آقای کیتا حمایت می‌کنند.

بوبکر کیتا، نخست وزیر سابق که قبلا در سمت‌های وزارت خارجه و ریاست مجلس مالی هم خدمت کرده بود، پیش از این دو بار دیگر در سال های ٢٠٠٢ و ٢٠٠٧ هم نامزد انتخابات ریاست جمهوری شده بود.

در جریان مبارزات انتخاباتی، آقای کیتا وعده داده بود که "بازگرداندن غرور ملی" به مردم و ارتش مالی از اولویت های برنامه سیاسی اوست.

مطالب مرتبط