اسرائیل اولین گروه از زندانیان فلسطینی را آزاد کرد

Image caption با نواختن نی‌انبان، از زندانیان فلسطینی استقبال شد

دولت اسرائیل در چارچوب گفت‌وگوهای صلح، ۲۶ زندانی فلسطینی را آزاد کرده است.

این زندانیان که اغلب بیش از ۲۰ سال در حبس بودند، شامگاه سه‌شنبه ۱۳ اوت در مینی‌بوس‌هایی با شیشه‌های دودی از زندان بیرون برده شدند.

از این عده، ۱۵ نفر از آنان به غزه و ۱۱ نفر دیگر به کرانه باختری منتقل شدند.

این زندانیان در حالی آزاد شده‌اند که مجوز تازه دولت اسرائیل برای احداث ۱۰۰۰ خانه جدید در شهرک‌های یهودی‌نشین در اراضی فلسطینی، واکنش تند فلسطینی‌ها را برانگیخته است.

اسرائیلی‌ها می‌گویند زمین‌هایی که این خانه‌ها در آنها بنا می‌شود، بخشی از هرگونه موافقت ارضی احتمالی با فلسطینی‌ها در آینده هستند.

دو هفته پیش فلسطینی‌ها و اسرائیل بعد از سه سال مذاکرات مستقیم را از سر گرفتند.

دور دیگری از گفت‌وگوها قرار است روز چهارشنبه در بیت‌المقدس آغاز شوند.

'قهرمان' و 'تروریست'

Image caption گروهی از حامیان قربانیان حملات فلسطینی‌ها مخالف آزادی همه این زندانیان بودند

آنان در ساعات آخر شب و در مینی‌بوس‌هایی با شیشه‌های دودی از زندان ایالون بیرون برده شدند تا به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی، فرصت کمتری برای ابراز پیروزی و خودنمایی به آنان داده شود.

یولاند نل، خبرنگار بی‌بی‌سی، از کرانه باختری گزارش داده است که این اسرای آزادشده، در میان فلسطینیان به عنوان قهرمانان نهضت شناخته می‌شوند اما اغلب اسرائیلی‌ها آنان را تروریست می‌دانند.

آنان اغلب به جرم دست‌داشتن در عملیات‌های خون‌بار، به مجازات‌های سنگین محکوم شده بودندو

در زمان انتقال این عده، گروه کوچکی از معترضان اسرائیلی بیرون از زندان جمع شده بودند و زمانی که مینی‌بوس‌ها رد می‌شدند، آنها را هو کردند و همچنین تلاشی جزئی برای بستن راه عبور این مینی‌بوس‌ها کردند.

بستگان و دوستان اسرای آزادشده، در مرز غزه و مرز کرانه باختری جمع شده‌ بودند و گروه‌های موسیقی با نواختن طبل و نی‌انبان در مقابل جمعیتی که پرچم فلسطین را تکان می‌داد، از آزادشدگان استقبال کرده‌اند.

آن گروه از این زندانیان که به کرانه باختری برده شدند، مستقیما به مراسم جشنی رفتند که با حضور محمود عباس برای آزادی این زندانیان برگزار شد.

اداره زندان زندان‌های اسرائیل، نام این زندانیان را کمی بعد از نیمه‌شب یک‌شنبه اعلام کرد و به خانواده آنان ۴۸ ساعت مهلت داد مدارک قانونی لازم را به دادگاه عالی اسرائیل ارائه کنند.

دادگاه عالی، روز سه‌شنبه درخواست یک گروه از حامیان قربانیان حملات فلسطینی‌ها را در مخالفت با آزادی همه این زندانیان را رد کرد.

دولت اسرائیل با آزادی ۷۴ زندانی فلسطینی و عرب اسرائیلی دیگر هم موافقت کرده است که در ۹ ماه آینده آزاد می‌شوند.

یک روز پس از مجوز واکنش‌برانگیز

Image caption آمریکا می‌گوید شهرک‌سازی اسرائیلی‌ها در اراضی فلسطینی، "نامشروع" است

با وجود خوشنودی فلسطینی‌ها از آزادی این گروه از زندانیان، بسیاری نگران هستند که مذاکرات روز چهارشنبه تحت تاثیر مجوز اخیر اسرائیل به خانه‌سازی‌های جدید در اراضی فلسطینی قرار گیرد.

این زندانیان یک روز پس از مجوز دولت اسرائیل برای احداث ۱۰۰۰ خانه جدید در شهرک‌های یهودی‌نشین در اراضی فلسطینی آزاد شده‌اند.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا، ایجاد شهرک‌های یهودی‌نشین را "نامشروع" خوانده و گفته است که تصمیم اخیر اسرائیل در توسعه این شهرک‌ها، نباید مانع ادامه مذاکرات صلح خاورمیانه شود.

آقای کری گفته است به رغم این مجوز دولت اسرائیل، طرف فلسطینی به گفت‌وگوها ادامه می‌دهد.

حدود نیم میلیون نفر یهودی در بیش از یکصد شهرک در اراضی فلسطینی زندگی می‌کنند. این شهرک‌ها از زمان اشغال کرانه باختری و شرق بیت‌المقدس پس از جنگ شش‌روزه اعراب و اسرائیل در سال ۱۹۶۷ تا کنون احداث شده‌اند.

طبق قوانین بین‌المللی این شهرک‌ها غیرقانونی به حساب می‌آیند اما اسرائیل این موضوع را نمی‌پذیرد.

مطالب مرتبط