عملیات نیروهای امنیتی مصر علیه تجمع هواداران مرسی ادامه دارد

نیروهای امنیتی
Image caption نیروهای امنیتی با حمایت خودروهای زرهپوش عملیات پاکسازی متحصنین را به اجرا گذاشته‌اند

عملیات پاکسازی تجمع اعتراضی چند هزار تن از هواداران محمد مرسی، رئیس جمهوری برکنار شده مصر در قاهره، پایتخت، ادامه دارد و گزارش‌های تایید نشده‌ای از تلفات هر دو طرف انتشار یافته است.

از ساعات اولیه روز چهارشنبه، ٢٣ مرداد (١٢ اوت)، نیروهای امنیتی مصر، با حمایت خودروهای زرهی، عملیات پاکسازی میدان رابعه العدویه در شهرک نصر، و همچنین میدان النهضه در مقابل دانشگاه قاهره از متحصنین طرفدار محمد مرسی، رئیس جمهوری برکنار شده را آغاز کردند.

براساس گزارش‌های رسیده، ماموران امنیتی در این عملیات به استفاده از گاز اشک آور و گلوله ساچمه‌ای مبادرت کردند هر چند منابع اخوان المسلمین، گروه حامی محمد مرسی، از شلیک گلوله‌های جنگی هم خبر داده اند.

در این عملیات، نیروهای امنیتی برای برچیدن موانع و سنگرهای ایجاد شده توسط متحصنین بولدوزرهای زرهپوش هم به کار گرفته‌اند.

به گزارش خبرنگار بی‌بی‌سی از قاهره، پاکسازی مناطق اطراف دانشگاه قاهره از متحصنین خاتمه یافته اما عملیات در میدان رابعه العدویه همچنان ادامه دارد.

Image caption هدف از عملیات روز چهارشنبه پراکنده کردن تجمع هواداران اخوان المسلمین بوده است

عملیات صبح چهارشنبه پس از آن آغاز شد که مقامات دولت انتقالی به گروه اخوان المسلمین هشدار دادند به تحصن اعتراضی خود که از حدود شش هفته پیش آغاز شده بود خاتمه دهند و محل تجمع را ترک کنند.

وزارت کشور مصر در بیانیه‌ای در روز چهارشنبه به متحصنین گفت که می‌توانند در پناه ماموران امنیتی، محل تحصن را ترک کنند. در آغاز عملیات، ماموران امنیتی راه های منتهی به محل تحصن را مسدود کردند تا مانع از ورود افراد جدید به این محل شوند.

گزارش‌های رسیده از قاهره از کشته و زخمی شدن چندین نفر در جریان عملیات روز چهارشنبه حکایت دارد اما در این مورد، آمار متفاوتی مخابره شده است.

تلفات عملیات

سخنگوی گروه اسلامگرای اخوان المسلمین گفته است که تا کنون یکصد و بیست نفر کشته و چند هزار نفر کشته شده اند و از مردم مصر خواسته است "برای جلوگیری از کشتار مسلمانان" به خیابان‌ها بریزند.

این گروه نیروهای امنیتی را به استفاده از گلوله جنگی برای قتل عام متحصنین متهم کرده است.

منابع دیگر از کشته شدن بین پنج تا سی و شش نفر خبر داده‌اند. یک شبکه تلویزیونی هم گفته است که تا کنون دست کم دو تن از نیروهای امنیتی در اثر تیراندازی از میان متحصنین کشته و تعدادی زخمی شده‌اند.

Image caption تحصن حمایت از محمد مرسی از حدود شش هفته پیش ادامه داشته است

امکان تایید مستقل این آمار وجود نداشته است و منابع رسمی هم هنوز در این مورد اظهار نظری نکرده‌اند.

تصاویر شبکه‌های تلویزیونی محلی از عملیات روز چهارشنبه، چادرهای متحصنین را نشان می‌دهد که توسط نیروهای امنیتی تخریب شده‌اند. تصاویری نیز از چند نفر فرد ریشدار پخش شده که ماموران امنیتی به آنان دستبند زده و همراه خود می‌برند.

خبرنگار بی‌بی‌سی گفته است که از محل میدان رابعه عدویه صدای تیراندازی به گوش می‌رسد و دود سیاهی نیز از این محل برخاسته است. همچنین، هلی‌کوپترهای نظامی بر فراز قاهره پرواز می‌کنند.

تحصن طرفداران محمد مرسی، رئیس جمهوری اسلامگرای مصر، از اوایل ماه ژوئیه و با هدف بازگرداندن او به قدرت آغاز شد و با وجود هشدار مقامات امنیتی، تا کنون ادامه داشته است.

این تحصن باعث اعتراض برخی از ساکنان محلی شده بود و مقامات دولتی هشدار داده بودند که با خاتمه تعطیلات عید فطر، عملیات پاکسازی محل تحصن را آغاز خواهند کرد.

مطالب مرتبط