زیردریایی هندی با هجده سرنشین غرق شد

زیردریایی هندی
Image caption زیردریایی سیندوراکشا هنگام وقوع انفجار در بندر بمبئی لنگر انداخته بود

یک زیردریایی هندی در اثر وقوع انفجار غرق شده و تعداد نامشخصی از سرنشینان آن جان خود را از دست داده‌اند.

روز چهارشنبه، ١٤ اوت (٢٣ مرداد)، نیروی دریایی هند اعلام کرد که در یک زیردریایی متعلق به این نیرو که در بندر بمبئی لنگر گرفته بود انفجاری روی داد و این زیردریایی غرق شده است.

براساس این گزارش، زیردریایی دیزلی سیندوراکشا، ساخت روسیه، اوایل سال جاری پس از بازسازی و تجهیز مجدد در روسیه، برای انجام ماموریت به هند بازگشته بود.

پس از وقوع انفجار، زیردریایی به شکل کمابیش عمودی به زیر آب فرو رفت به نحوی که تنها قسمت دم آن از سطح آب بیرون مانده است.

زیردریایی سیندوراکشا هجده سرنشین داشت و هنوز معلوم نیست که چه تعدادی از این افراد کشته و زخمی شده‌اند.

سخنگوی نیروی دریایی هند این حادثه را "فاجعه‌ای بزرگ" توصیف کرد و گفت که کشته‌شدگان این انفجار جان خود را در راه خدمت به میهنشان از دست دادند.

به گفته گزارشگران، انفجار روز چهارشنبه پرتلفات‌ترین حادثه برای یگان زیردریایی هند از زمان غرق یک فروند زیردریایی این کشور در اثر آتش یک ناوچه پاکستانی در جریان جنگ دو کشور در سال ١٩٧١ است.

برنامه تقویت نظامی

Image caption هند اخیرا اولین ناو هواپیمابر ساخت خود را به آب انداخت

خبر غرق زیردریایی هندی در حالی گزارش می‌شود که دولت هند اخیرا برنامه گسترده‌ای را برای تقویت نیروی دریایی خود به اجرا گذاشته و اوایل این هفته، نخستین ناو هواپیمابر ساخت هند به آب انداخته شد.

همچنین، اولین زیردریایی با سوخت اتمی ساخت هند نیز مراحل آزمایشی خود را می‌گذراند.

هند، که از آن با عنوان پرجمعیت‌ترین دموکراسی جهان نام برده می‌شود، یک قدرت اتمی منطقه‌ای است و علاوه بر اختلاف ارضی با پاکستان، جمهوری خلق چین را نیز رقیب خود تلقی می کند.

مانند چین، هند کشور پرجمعیتی است که در سال‌های اخیر از رونق اقتصادی قابل توجهی برخوردار بوده که عمدتا به اصلاحات ساختاری و جذب سرمایه‌گذاری خارجی نسبت داده می‌شود.

این کشور از جمله خریداران عمده نفت خام ایران هم محسوب می‌شود.

مطالب مرتبط