سرکوب خونین هواداران مرسی و اعلام وضعیت فوق‌العاده در مصر

از ساعات اولیه روز چهارشنبه، ٢٣ مرداد (١٢ اوت)، نیروهای امنیتی مصر، با حمایت خودروهای زرهی، عملیات سرکوب و بیرون راندن هواداران محمد مرسی از میدان رابعه عدویه در شهرک نصر، و همچنین میدان نهضت در مقابل دانشگاه قاهره را آغاز کردند.

گزارش لحظه به لحظه بی‌بی‌سی فارسی از حمله نیروهای امنیتی به هواداران مرسی و پیامدهای آن را بخوانید.

نیروهای امنیتی مصر خشونت شدیدی را در مقابله با هواداران محمد مرسی و اخوان‌المسلمین به کار گرفته‌اند، به طوری که آمار رسمی مبنی بر کشته شدن دست کم ۱۴۹ نفر در جریان حمله نیروهای امنیتی به هواداران آقای مرسی است.

دیگران، از جمله اخوان‌المسلمین، تعداد کشته‌ها را صدها نفر اعلام‌ می‌کنند. دو خبرنگار در میان کشته‌شدگان امروز هستند. دختر یکی از رهبران ارشد اخوان‌المسلمین نیز به ضرب گلوله کشته شده است.

درگیری و خشونت از قاهره فرا رفته و به شهرهای دیگر، از جمله اسکندریه و منیا نیز کشیده شده است.

رئیس‌جمهور موقت مصر به مدت یک ماه در این کشور اعلام وضعیت فوق‌العاده کرده است.

پس از کودتای ۳ ژوئیه ارتش مصر علیه محمد مرسی، نخستین رئیس‌جمهوری که در انتخاباتی آزاد در مصر به قدرت رسیده بود، قانون اساسی تعلیق شده است.

هواداران مرسی برای اعتراض به اقدامات ارتش با برپا کردن چادرهایی به تحصن پرداخته بودند.

دولت پیشتر اعلام کرده بود که روز دوشنبه به تحصن‌های مخالفان پایان خواهد داد اما عملیات حمله به تحصن‌کنندگان تا امروز به تعویق افتاد.

به دنبال این خشونت‌ها محمد البرادعی معاون رئیس‌جمهور مصر از سمت خود استعفا داده است. بان کی‌مون، دبیر کل سازمان ملل و رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه، خشونت‌ها را محکوم کرده‌اند. آقای اردوغان از جامعه بین‌المللی به دلیل سکوت در قبال سرکوب خونینی که در مصر انجام شده انتقاد کرده است.

کاخ سفید هم اعلام کرده با اعلام وضعیت فوق‌العاده مخالف است. ایران می‌‌گوید خطر جنگ داخلی مصر را تهدید می‌کند.

مطالب مرتبط