نهضت اسلامی در اسرائیل 'کشتار مسلمانان مصر' را محکوم کرد

اخوان المسلمین
Image caption اخوان المسلمین بر ادامه "مبارزه مسالمت آمیز" علیه دولت تحت حمایت ارتش تاکید کرده است

همزمان با ادامه واکنش‌های متفاوت خارجی به وقایع روز گذشته در مصر، جنبش اخوان‌المسلمین بر ادامه مبارزه علیه دولت تحت حمایت نظامیان تاکید کرده است و گروهی از اعراب اسرائیلی اقدامات ارتش مصر را محکوم دانسته اند.

روز پنجشنبه، ۲۴ مرداد (۱۵ اوت)، جهاد الحداد، سخنگوی اخوان المسلمین، با انتشار مطلبی در توئیتر، اعلام کرد که این گروه "همچنان در مخالفت با خشونت، و به گونه‌ای مسالمت‌آمیز، نیرومند و چالشجو" به مبارزه تا سرنگونی "این رژیم کودتایی" ادامه خواهد داد.

اظهارات این سخنگوی اخوان‌المسلمین در حالی منتشر می‌شود که روز گذشته، نیروهای پلیس ضد شورش مصر با حمایت نفرات و تجهیزات نظامی، تجمع چند هزار تن از طرفداران اخوان‌المسلمین در دو نقطه قاهره را پراکنده کردند. این افراد از حدود شش هفته پیش در اعتراض به کودتای ارتش علیه محمد مرسی، رئیس جمهوری منتخب مصر، تحصن کرده بودند.

عملیات نیروهای امنیتی در روز چهارشنبه تلفاتی بر جای گذاشت و گزارش منابع وزارت بهداری مصر، حاکی از کشته شدن ۴۲۱ نفر و زخمی شدن ۳۵۷۲ نفر در جریان این عملیات است که ۱۳۷ نفر از آنان در محل اصلی تحصن در شهرک نصر پایتخت، ۵۷ نفر در میدان نهضت در نزدیکی دانشگاه قاهره و بقیه در سایر نقاط مصر کشته شدند.

اما منابع اخوان‌المسلمین شمار کشته شدگان را بیش از دو هزار نفر اعلام کرده اند.

دو خبرنگار و همچنین دختر یکی از اعضای ارشد اخوان المسلمین در میان کشته‌شدگان دیروز بوده‌اند و منابع دولتی از کشته شدن چند تن از نیروهای امنیتی نیز خبر داده و گفته‌اند که از سوی متحصنین به سوی ماموران تیراندازی شد.

Image caption محمد البرادعی (چپ) قادر به حمایت از تصمیمات دولت به رهبری عدلی منصور (راست) نبوده است

در پی برخورد خشونت‌آمیز روز گذشته، دولت انتقالی اعلام کرد که در قاهره و تعداد دیگری از استان‌های مصر مقررات حکومت نظامی و منع رفت و آمد شبانه برقرار کرده است و براساس گزارش‌های رسیده، با پایان گرفتن ساعات منع رفت و آمد، فعالیت در پایتخت آغاز شده اما نسبت به روزهای گذشته، تحرک کمتری در شهر به چشم می‌خورد.

شامگاه گذشته، محمد البرادعی، از سیاستمداران لیبرال مصری که با برکناری محمد مرسی، سمت معاونت ریاست جمهوری دولت انتقالی را برعهده گرفته بود، اعلام کرد که با توجه به برخورد خشونت‌آمیز با تجمع معترضان، قادر به ادامه کار در این سمت نیست و نمی‌تواند مسئولیت تصمیمی را بپذیرد که در اتخاذ آن دخیل نبوده است.

روز پنجشنبه، خبرگزاری خاورمیانه به نقل از چند تن از اعضای ارشد حزب سکولار الدستور (قانون اساسی) به رهبری آقای البرادعی گزارش کرد که در اعتراض به تصمیم او، از حزب کناره گیری کرده‌اند. این خبرگزاری اظهارات یکی از مقامات ارشد حزب را منتشر کرد که ضمن حمایت از اقدام دولت موقت در مقابله با متحصنین، محمد البرادعی را به نادیده گرفتن تعهدات ملی او متهم کرده و از مردم خواسته است با برگزاری تظاهراتی در روز جمعه، از ارتش و دولت انتقالی حمایت کنند.

واکنش‌های متضاد منطقه‌ای

Image caption اردوغان دولت مصر را به "کشتار" متهم کرده و خواستار واکنش جهانی به آن شده است

در همانحال، واکنش بین‌المللی نسبت به تحولات روز گذشته در مصر همچنان ادامه داشته است.

روز گذشته، شماری از کشورهای جهان، از جمله کشورهای غربی، برخورد خشونت‌آمیز با معترضان را مورد انتقاد شدید قرار دادند و بر حق آزادی تجمع و بیان تاکید کردند. کشورهای منطقه نیز واکنش های متفاوتی به حوادث مصر نشان داده‌اند.

روز پنجشنبه، رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، از شورای امنیت سازمان ملل خواست تا با تشکیل جلسه فوری، مساله "کشتار مردم" در مصر را مورد بررسی قرار دهد و آن را محکوم کند.

نخست وزیر اسلامگرای ترکیه، که از حامیان محمد مرسی بوده، در یک نشست خبری در آنکارا گفت: "کسانی که در برابر این کشتار همچنان سکوت اختیار کنند به همان اندازه عاملان این کشتار مقصر شناخته می‌شوند."

در مقابل، وزارت امور خارجه امارات متحده عربی در بیانیه‌ای، حمایت خود را از تصمیم دولت انتقالی و اقدامات نیروهای امنیتی مصر اعلام کرد و گفت که دولت امارات "اقدامات حاکمیتی دولت مصر را که پس از نهایت خویشتنداری به ناگزیر به اجرا گذاشته شد درک می‌کند."

در این بیانیه آمده است که "باعث تاسف است که گروه‌های سیاسی افراطی بر ادبیات خشن و تحریک‌آمیز و دعوت به اخلال در نظم عمومی اصرار می‌ورزیدند."

Image caption مخالفان مرسی از اقدام ارتش مصر در سرنگونی مرسی و برخورد با اسلامگرایان طرفداری کرده‌اند

پس از برکناری محمد مرسی توسط ارتش مصر، دولت امارات متحده عربی، همراه با عربستان سعودی، حمایت خود را از این اقدام ابراز کردند و امارات متحده عربی مبلغ سه میلیارد دلار کمک در اختیار دولت انتقالی مصر قرار داد.

به گفته ناظران، دولت‌های این دو کشور حوزه خلیج فارس نگران آن بودند که تسلط اخوان‌ المسلمین بر مصر باعث تقویت گروه‌های اسلامگرا در منطقه شود و موقعیت این دولت‌ها را به مخاطره اندازد.

وزارت خارجه بحرین هم از اقدام دولت مصر در برخورد با متحصنین حمایت کرده است. حکومت بحرین از دو سال پیش، با یک حرکت اعتراضی مواجه بوده و روز گذشته، مخالفان حکومت، تظاهراتی را در نقاط مختلف این کشور برگزار کردند.

دولت محمد مرسی از حمایت ترکیه و کمک مالی گسترده دولت قطر برخوردار بود.

همچنین، به گزارش رسانه های خبری اسرائیل، از روز گذشته، تعدادی از اعراب اسرائیلی با تجمع در برابر سفارت مصر، ژنرال عبدالفتاح سیسی، فرمانده عالی ارتش مصر را به کشتار مردم مصر متهم کرده و خواستار کناره‌گیری دولت انتقالی شده‌اند.

براساس این گزارش، تجمع در برابر سفارت مصر را گروه موسوم به نهضت اسلامی اعراب اسرائیلی سازمان داده و از جمله شعارهایی که در این تجمع مطرح شده این بوده که "خون مسلمین مصری رایگان نیست."

مراسم تدفین و ارجاع به دادگاه نظامی

در خبری دیگر از مصر، خبرگزاری رویترز به نقل از شاهدان عینی گزارش کرده که اجساد حدود دویست و پنجاه تن از کشته شدگان عملیات روز گذشته برای اجرای مراسم خاکسپاری به مسجدی در شمال قاهره منتقل شده است.

همچنین، خبرگزاری دولتی خاورمیانه گزارش کرده که روز پنجشنبه، مقامات امنیتی مصر پرونده ٨٤ نفر از جمله چند تن از اعضای اخوان‌المسلمین را به اتهام قتل، اغتشاش و آتش زدن کلیساها، به دادسرای نظامی اعزام کردند.

روز گذشته، برخی خبرگزاری ها به نقل از منابع کلیسای قبطی مصر گزارش کردند که چند کلیسا هدف حمله قرار گرفته و به آتش کشیده شده است.

آنان "اسلامگرایان افراطی" از جمله طرفداران اخوان المسلمین را عامل این حملات معرفی کردند.

مطالب مرتبط