دولت ونزوئلا با سرقت مسلحانه موی بلند مبارزه می‌کند

مادورو
Image caption رئیس جمهوری ونزوئلا مصمم به مبارزه با سارقان مسلح موی سر زنان است

رئیس جمهوری ونزوئلا تعهد کرده است که با سرقت موی سر مقابله خواهد کرد.

در واکنش به پدیده جدید حمله افراد مسلح به زنان به منظور بریدن موی سر آنان، نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا، به ماموران پلیس دستور داده است تا با گروه‌های فعال در این زمینه به طور جدی مبارزه کنند.

وی گفت که فعالیت "مافیای سرقت موی سر" را تحمل نخواهد کرد.

در ماه‌های اخیر در شهرهای ونزوئلا به خصوص شهر ساحلی ماراکایبو، افراد و گروه‌های گاه مسلح با متوقف کردن زنان با موی بلند در اماکن عمومی مانند خیابان‌ها و فروشگاه‌ها، با تهدید اسلحه موی سر آنان را می‌برند و با خود می‌برند.

سارقان اکثرا به قیچی هم مجهز هستند اما در برخی موارد، سارقان به جای قیچی، چاقو به کار برده‌اند که به پوست سر قربانیان این حملات آسیب هم رسیده است.

ظاهرا سارقان، موی سر بریده شده را به خریداران در ونزوئلا و سایر کشورهای منطقه می فروشند تا برای مقاصد آرایشی مورد استفاده قرار گیرد.

سارقان مسلح پس از متوقف کردن زنان مو بلند، با تهدید، از آنان می خواهند تا موهایشان را به صورت "دم اسبی" گره بزنند تا کار بریدن آن آسان تر شود و سپس با موی بریده شده محل را ترک می‌کنند.

موی بریده شده در برخی موارد تا پانصد دلار هم فروخته شده و به این ترتیب، سرقت مو را به یک فعالیت پرسود تبدیل کرده است.

رشد جرایم

Image caption ونزوئلا از نظر جرم و جنایت در رده‌های بالای جهانی قرار دارد

سرقت مسلحانه موی سر که در آغاز به مناطق مرفه محدود بود، به تدریج به نقاط دیگر هم سرایت کرده و باعث افزایش نگرانی مقامات شده است.

به همین دلیل هم، پلیس به افزایش تعداد ماموران در اماکن عمومی مبادرت کرده تا بلکه بتواند از گسترش این عمل مجرمانه جلوگیری کند.

در عین حال، مقامات پلیس گفته‌اند که بسیاری از قربانیان این نوع حملات تا کنون مایل به شکایت رسمی در این زمینه نبوده‌اند زیرا نگران آن هستند که تجربه آنان دستاویز طنز قرار گیرد.

مقامات پلیس از کسانی که از موی دیگران برای "اگستنشن" مو یا مصارف دیگر آرایشی استفاده می‌کنند خواسته است منشا موی خریداری شده را سئوال کنند تا به این ترتیب، سارقان بازاری برای کالای خود نیابند.

ونزوئلا دارای یکی از بالاترین نرخ‌های جرم و جنایت در میان کشورهای جهان است و با جمعیتی حدود بیست و هشت میلیون نفر، سال گذشته تعداد موارد گزارش شده قتل در این کشور به بیش از بیست و دو هزار فقره رسید که نسبت به سال قبل از آن، دوازده درصد افزایش داشت.

دولت نیکلاس مادورو به منظور مقابله با رشد جرایم، به نیروهای ارتشی نیز متوسل شده و با استقرار سربازان در نقاط مختلف شهرها، کوشیده است به خصوص با گروه‌های تبهکار مبارزه کند.

قتل، سرقت مسلحانه، قاچاق مواد مخدر و درگیری گروه های تبهکار از وقایع عادی و روزمره در بسیاری از نقاط این کشور است و شهر ساحلی ماراکایبو به خصوص با مشکل جدی قاچاق مواد مخدر و درگیری خونین گروه‌های قاچاقچی دست به گریبان بوده است.

مطالب مرتبط