حزب مخالف استرالیا وعده محدودیت بیشتر علیه پناهجویان را داد

ابوت و راد حق نشر عکس Reuters
Image caption ظاهرا ابوت (راست) و راد بر سر تشدید محدودیت علیه پناهجویان به رقابت پرداخته اند

رهبر حزب مخالف در استرالیا از قصد خود برای سختگیری بیشتر در مورد پناهجویان خارجی صحبت کرده است.

در حالیکه مبارزات انتخاباتی استرالیا به رقابت دو حزب اصلی برای اعمال محدودیت هر چه بیشتر علیه پناهجویان تبدیل شده، تونی ابوت، رهبر حزب لیبرال، حزب اصلی مخالف دولت، برنامه خود برای کاهش تسهیلات برای پناهجویان را شرح داده است.

رهبر حزب لیبرال، که یک حزب محافظه کار است، گفته است که در صورت پیروزی در انتخابات، بیش از سی هزار پناهجویی که درخواست پناهندگی آنان در دست رسیدگی است، هرگز اجازه اقامت دائم در استرالیا را نخواهند یافت.

در صورت قبول درخواست پناهندگی، به این افراد صرفا ویزای موقت سه ساله داده می‌شود و در مورد پیوستن اعضای خانواده و اجازه کار آنان نیز محدودیت‌هایی اعمال خواهد شد.

یکی دیگر از برنامه‌های آقای ابوت، لغو حق فرجام‌خواهی در موارد رد تقاضای اولیه پناهندگی است.

رهبر حزب لیبرال پیشتر برنامه‌ای را برای تشکیل یک نیروی پاسداری مرزی برای سواحل شمال شرق استرالیا اعلام کرده بود تا از ورود افراد با قایق به این کشور جلوگیری شود.

حق نشر عکس AFP
Image caption براساس سیاست جدید دولت استرالیا، پناهجویان به پاپوا گینه نو انتقال می یابند

رای‌گیری در انتخابات پارلمانی استرالیا روز ٧ سپتامبر - سه هفته دیگر - صورت می‌گیرد و موضوع پناهجویان خارجی به یکی از موضوعات عمده در مبارزات انتخاباتی تبدیل شده است.

بسیاری از مردم استرالیا از ورود گسترده پناهجویان غیرقانونی به این کشور ناخرسند هستند و احزاب سیاسی نیز برای افزایش آرای خود، با اعلام برنامه‌های سختگیرانه، از این موضوع بهره‌برداری سیاسی می‌کنند.

اواخر ماه گذشته، کوین راد، نخست وزیر از حزب کارگر استرالیا، توافقنامه‌ای را با کشور پاپوا گینه نو امضا کرد که براساس آن، پناهجویان غیرقانونی که با قایق وارد سواحل استرالیا شوند، برای رسیدگی به درخواست پناهندگی به پاپوا گینه نو انتقال می‌یابند و در صورت پذیرش پناهندگی هم، در آن کشور اسکان داده می‌شوند.

دراجرای این توافقنامه، چند هفته پیش گروهی از پناهجویان شامل تعدادی شهروند ایرانی و افغان که با قایق به استرالیا رفته بودند، به پاپوآ گینه نو انتقال یافتند.

دولت استرالیا همچنین به تبلیغات گسترده‌ای در کشورهایی مانند مالزی، اندونزی و سریلانکا دست زده تا پناهجویان را از سفر غیرقانونی به استرالیا منصرف کند.

بسیاری از پناهجویان غیرقانونی با پرداخت پول به قاچاقچیان انسان، از طریق این کشورها با قایق عازم سواحل استرالیا می‌شوند و پس از ورود به آن کشور، تقاضای پناهندگی می‌کنند.

سیاست دولت استرالیا در مورد پناهجویان با انتقاد شدید گروه‌های حامی مهاجران و سازمان های مدافع حقوق بشر مواجه شده است.