تجمع هواداران اخوان‌المسلمین در اعتراض به دولت موقت مصر آغاز شد

دو روز پس از آنکه نیروهای امنیتی مصر تحصن‌کنندگان هوادار محمد مرسی را با خشونت شدید و کشتار پراکنده کردند، طرفداران اخوان‌المسلمین تجمعات اعتراضی خود در نقاط مختلف مصر را آغاز کرده‌اند.

صدها تظاهرکننده هوادار اخوان‌المسلمین در نقاط مختلف قاهره، از جمله شهرک نصر که از پایگاه‌های اصلی این گروه است، تجمع کرده و مشغول راهپیمایی هستند و شعار "مرگ بر حکومت نظامی" سر می‌دهند.

آنها همچنین خطاب به عبدالفتاح السیسی، فرمانده عالی نیروهای مسلح شعار می‌دهند: "سیسی ما را بیشتر بکش."

اخوان‌المسلمین امروز را "جمعه خشم" نامگذاری کرده و به جز قاهره تظاهرات اعتراضی دیگری را نیز در شهرهای دیگر مصر ترتیب داده است.

حسیب عمار، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در مصر می‌گوید: "در شهر طنطا، در استان الغربیه که در ۹۰ کیلومتری شمال قاهره قرار دارد، درگیری مسلحانه رخ داده."

Image caption عملکرد نیروهای امنیتی در برخورد با متحصنین واکنش تند بسیاری از کشورها را در پی داشته است

"هنوز از وقوع تلفات گزارش نشده. آن گونه که رسانه های نزدیک به دولت گزارش کرده اند، هوداران محمد مرسی رئیس جمهوری برکنار شده مصر تلاش دارند وارد مقر استاندار الغربیه و مقر فرماندهی پلیس این استان شوند."

این نخستین درگیری خشونت‌آمیزی است که امروز گزارش شده است.

اخوان المسلمین اقدام ارتش در برکناری محمد مرسی را "کودتا" و دولت انتقالی را "رژیم کودتایی" می‌خواند و همچنان خواستار بازگشت آقای مرسی به عنوان رئیس جمهوری قانونی مصر است.

به رغم سرکوب تحصن شش هفته‌ای حامیان محمد مرسی، گروه اخوان المسلمین تاکید کرده است که همچنان به "مبارزه مسالمت‌آمیز" برای سرنگونی دولت انتقالی تحت حمایت ارتش ادامه می‌دهد

در عین حال مخالفان اخوان المسلمین، به خصوص گروه موسوم به "جنبش تمرد" که سازمان‌دهنده اصلی تجمع اعتراضی علیه رئیس جمهوری سابق بود، از مردم دعوت کرده است برای دفاع از دولت موقت و دستاوردهای "انقلاب مصر" در روز جمعه دست به تظاهرات بزنند.

در روزهای اخیر، وزارت کشور مصر اعضا و طرفداران اخوان المسلمین را به حمله و به آتش کشیدن برخی از ساختمان‌های دولتی متهم کرده و هشدار داده است که از این پس، محافظان اماکن دولتی دستور دارند برای دفاع از این محل‌ها، به سوی مهاجمان احتمالی تیراندازی کنند.

مطالب مرتبط